Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.4. 2017 21:22
bilance

100 dnů Donalda Trumpa: Co všechno už zvládl a co vůbec ne

Zdroj: TN.cz

Během prvních 100 dnů své vlády stihl Trump mnohé. Zbombardoval Sýrii, posiluje armádu na Korejském poloostrově, svrhává bomby v Afgánistánu a svoji dceru jako poradkyni vyslal do Berlína. Co bude dále?

Prezident Donald Trump je jeden z nejvíce kontroverzních prezidentů v historii USA. Již během volební kampaně si vysloužil pověst nepředvídatelného muže se senzačními výroky na adresu přistěhovalců, odpůrců nebo zahraničních politiků.

Reklama

 

Do ministerstev dosadil lidi z vysokého businessu a z Wall Streetu. Jak uvádí portál CNN, jako osobní poradce jmenoval svoji dceru a zetě. Ivanka se evidentně do nové role velmi vžila. Zúčastnila se jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a později navštívila Berlín, kde na summitu mluvila o ženské emancipaci a podnikání. Během vystoupení si nikdy nezapomene vzít šaty vlastní značky, aby jim tak udělala patřičnou reklamu.

 

Ve svém programu se Trump stavěl proti nelegální migraci. Podle portálu CNN měl v plánu postavit velkou zeď u Mexika, která by bránila stěhování dalších lidí do Ameriky. Navíc by tuto zeď měla zaplatit mexická vláda. S tím u tamějších politiků nepochodil. Hned po inauguraci také vydal příkaz zakazující vstup do země lidem z několika muslimských zemí. Nakonec jeho platnost zastavily soudy, protože není v souladu s ústavou.

Prezident přísahal, že zruší nevýhodné obchody s Čínou a s ostatními zeměmi. Amerika podle něj dováží levné výrobky a to musí skončit. Chtěl také odejít z obchodního svazku severoamerických zemí, ale mexický prezident i kanadský premiér ho nakonec přesvědčili, aby svoje rozhodnutí ještě promyslel, uvedla CNN.

 

Největší překvapení je ale v zahraniční politice, píše Fox news. K vojenským intervencím se zpočátku vyjadřoval velmi zdrženlivě, ale potom z ničeho nic zbombardoval základnu syrského prezidenta Bašára Asada. Uvedl přitom, že je to odplata za použití chemických zbraní, které prý Asad údajně použil. Na tiskové konferenci zdůraznil, že nikdo nemůže zabíjet nevinné ženy a děti. Svůj útok obhajoval jako povinnost civilizovaného světa.

A ve svém tažení pokračoval dále. Na islamisty v Afghánistánu svrhl největší nejadernou bombu v arzenálu americké armády. Tato tzv. matka všech bomb vytvořila obrovský kráter a zlikvidovala desítky teroristů. Prezident také vyhrožuje Severní Koreji, že se s ní rázně vypořádá, pokud bude pokračovat v jaderném programu. Do Korejského zálivu poslal flotilu válečných lodí.

Podle průzkumů zveřejněných v New York Times ho podporuje 41 procent občanů a je tak nejméně oblíbený prezident v moderní historii. Budoucnost však uvidí, jak na celé jeho prezidentství bude vzpomínat.

 

Reportáž Trumpova prvního vystoupení v Kongresu

mk TN.cz
Reklama