Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.12. 2014 14:13
světová politika

3. světová válka za dveřmi? Americké tanky projely Lotyšskem

Americké tanky v Litvě
Zdroj: YouTube.com

Na hranicích mezi Lotyšskem a Ruskem byly spatřeny vlaky s americkými tanky. Svět se bojí, že konflikt na Ukrajině by se mohl rozrůst a zachvátit celou Evropu.

V Lotyšsku v železniční stanici Dalbe byl nafilmován vlak vezoucí desítky amerických tanků a další bojovou techniku. Stanice je necelých 300 kilometrů od hranic s Ruskem.
 

Vlak vezl nejméně 38 bojových vozidel a další těžkou vojenskou techniku. Součástí kontingentu jsou i kontejnery, vyprošťovací vozidlo, lékařská vozidla či vozy s municí. Uvedl to portál Russia Today. 
 

Výdaje na armádu posiluje také Ukrajina. Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak chce, aby v rozpočtu na příští rok bylo pro potřeby armády vyčleněno 50 miliard hřiven (70,5 miliardy korun). To je více než trojnásobek sumy, kterou měla armáda z rozpočtu k dispozici letos, informoval dnes list Ukrajinska pravda.
 


Premiér Arsenij Jaceňuk ve čtvrtek v parlamentu před hlasováním o programovém prohlášení svého kabinetu mimo jiné uvedl, že vláda chce na potřeby armády v příštím roce uvolnit rekordní sumu ve výši pěti procent hrubého domácího produktu.

15

GALERIE: Americká armáda

Zdroj: isifa.com

Americká armáda - 1

Hodnocení:


 

Poltorak v zákonodárném sboru při odůvodňování požadované částky upřesnil, že peníze půjdou především na rozšiřování armády o další útvary. Na nákup nových zbraní se počítá s vyčleněním 6,5 miliardy hřiven, přičemž 5,7 miliardy je určeno pro domácí výrobce.
 

3. světová válka už začala, jen nám to tají! ANALÝZU NAJDETE ZDE!
 

Ministr rovněž upřesnil, že ukrajinská armáda má nyní 232 000 příslušníků oproti 130 000 v minulém roce. Její početní stav se podle něj bude dál zvyšovat až na 250 000 vojáků.
 

Výrazně zbrojí i Polsko
 

Polsko zakoupilo od Spojených států pro svá letadla 40 střel typu vzduch-země, které po odpálení z letadla dosáhnou vzdálenosti až 370 kilometrů. Jde o dosud nejmodernější výbavu polské armády, prohlásil dnes podle médií ministr obrany Tomasz Siemioniak. Zemi, která patří v rámci EU k nejtvrdším kritikům ruské agrese na Ukrajině a usiluje o posílení přítomnosti vojsk NATO na svém území, stály nové zbraně 250 milionů dolarů (5,6 miliardy korun).
 

Válka začne útokem na Írán. Více zde!
 

"Nikdy v historii jsme neměli tak moderní zbraně, jaké získáváme díky tomuto obchodu," prohlásil dnes Siemoniak během slavnostního podpisu dohody na letecké základně Krzesiny. V jejím rámci získá Varšava během následujících dvou let postupně od zbrojařské firmy Lockheed Martin čtyřicet střel AGM-158 JASSM, které jsou schopny nést hlavice o váze až 450 kilogramů. Polská armáda chce střelami vybavit své stíhačky F-16, které by je měly být schopné vynést do vzduchu poprvé v roce 2017.
 

Polsko se dlouhodobě snaží o modernizaci své armády a prezident Bronislaw Komorowski letos vyzval vládu ke zvýšení výdajů na obranu, aby odpovídaly požadavkům NATO na dvě procenta HDP místo současných 1,8 procenta. Armádu je podle polských politiků potřeba modernizovat zejména v souvislosti s ruskou anexí Krymu a konfliktem na Ukrajině.
 

Americké ministerstvo zahraničí i Kongres schválily dohodu o prodeji střel letos na podzim, čímž se Polsko stalo po Austrálii a Finsku třetí zemí světa, které tuto moderní vzdušnou zbraň USA poskytly. Podle amerického velvyslance v Polsku Stephena Mulla, který se dnešní slavnosti zúčastnil, jde o důkaz "americké důvěry v polského spojence".

Obama s Putinem mohou přivodit zkázu, varuje Gorbačov
 

Michail Sergejevič Gorbačov považuje současný politický konflikt za soupeření mezi Putinem a Obamou. Varuje, že jejich hašteření může skončit globálním vojenským konfliktem.
 

"S takovými vybičovanými emocemi, které nyní máme, nemusíme přežít příští roky. Někdo nad sebou může ztratit kontrolu," varoval podle Daily Mailu Gorbačov a dodal, že prezidenti USA a Ruska mají za svět stejný díl odpovědnosti a že není čas ztrácet čas.
 

Američané testují nové zbraně
 

Americké námořnictvo v Perském zálivu úspěšně vyzkoušelo novou laserovou zbraň (LaWS) schopnou likvidovat levné prostředky ohrožující válečná plavidla. Podle šéfa vývoje námořních sil USA kontradmirála Matthewa Klundera čtyřměsíční testy na lodi USS Ponce předčily veškerá očekávání a systém je schopen ostrého nasazení. Uvedla to agentura Reuters.
 

Klunder sdělil, že tato laserová zbraň, jejíž vývoj stál 40 milionů dolarů (890 milionů Kč), byla plně zapojena do palubních systémů USS Ponce koncem léta k ročním testům. Podle něj je to vůbec poprvé, co byl takový energetický zbraňový systém "na něčem umístěn".
 

Nově zveřejněný videozáznam použití tohoto třicetikilowattového laseru ukazuje mimo jiné zneškodnění vzdálených plavidel či malého bezpilotního letounu.
 

"Už to netestujeme. Je to funkční. Je (laser) na lodi v Perském zálivu," citoval Reuters kontradmirála. "Není to něco, co bychom si schovávali pro nějakou zvláštní příležitost. Používá se každý den," dodal Klunder.
 

Pentagon tento laser zařazuje do výzbroje v době, kdy se obává, že Spojené státy přicházejí o technický náskok, který jim v uplynulých desetiletích umožňoval rychle přemoci protivníky. Mnohé země vyvíjejí přesné zbraně, rakety dlouhého doletu a další systémy, aby překonaly dosavadní nadvládu Spojených států. Čína, Írán a další státy již mají rakety schopné přesně zasahovat námořní plavidla, aby přiměly americké námořnictvo držet se dál od jejich břehů.
 

Americké námořnictvo nyní vyvíjí ještě silnější lasery o výkonu 100 až 150 kilowattů, schopných levně likvidovat drahé rakety. Podle Klundera by se taková zbraň mohla na lodích objevit v roce 2017.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nahá Eliška Bučková nazpívala protiválečnou píseň. Podívejte se na klip!

Smrt bude všude: Takto vypadá svět po III. světové válce

ČTK / TN.cz