Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 9. 2017
Nebezpečná blízkost

Airbus se nad Prahou málem srazil s dronem! Minul ho o 50 metrů

Zdroj: TV Nova

Několik desítek lidí na palubě Airbusu ohrozil malý dron. U pražského letiště se přiblížil nebezpečně blízko k letadlu a řídící letového provozu museli na poslední chvíli odklonit let z Kodaně na jinou přistávací dráhu.

Několik desítek lidí, kteří byli na palubě Airbusu, ohrozil malý amatérský dron. A to těsně před přistáním. "Pilot Airbusu 319 společnosti Scandinavian ohlásil vizuální kontakt s dronem červené barvy o velikosti zhruba 30 centimetrů, a to ve fázi při přistání a přiblížení na letišti Praha," potvrdil mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Reklama

 

Dron se nacházel přibližně padesát metrů nad leteckým koridorem, kde nemá co dělat. "Na vzniklou skutečnost byli upozorněni řídícími provozu ihned další přistávající letadla na letiště Praha s tím, že také současně byla informována policie České republiky," doplnil Klíma.

 

"Nám bylo oznámeno, že posádka letadla spatřila v katastru obce Červený Újezd dron a my jsme okamžitě začali dané oznámení prověřovat," uvedla policejní mluvčí Markéta Johnová.

 

"Vzhledem k této skutečnosti byla změněna dráha k používání a provoz byl přesměrován přibližně na třicet minut na dráhu záložní. Poté, co byl příslušný vzdušný prostor zkontrolován policejním vrtulníkem, byl provoz na hlavní dráze obnoven," popsal Klíma.

 

 

Policie případ stále prošetřuje. Podobných momentů, kdy bezpečí cestujících na palubě letadla ohrozí ze země někdo testě před přistáním, přitom poslední dobou přibývá.

 

Před měsícem nebezpečně oslňoval piloty dvou dopravních letadel laserem neznámý muž, ohroženi byli v tu chvíli nejen oni, ale i téměř čtyři sta cestujících. "Je to moment překvapení, ale víme o tom, a tak jsme si okamžitě s kolegou uvědomili, o co se jedná," vyprávěl pilot Richard Biras.

 

Dopadnout pachatele ale není jednoduché, a tak většina takových nebezpečných případů skončí bez trestu.
 

Dominika Janochová/epa TN.cz
Reklama