Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2017
Nezvaní hosté

Aktivisté obsadili prázdné domy, ven je musela dostat policie

Zdroj: TN.cz

Rozsáhlou policejní akcí skončilo v noci na neděli obsazení dvou neobývaných domů v centru Prahy skupinou aktivistů. Policistům se po několika hodinách podařilo většinu ilegálních obyvatelů zajistit a nemovitosti vyklidit. Na střeše pak zůstala jen hrstka lidí, pro které si policisté z důvodu zajištění bezpečnosti dojdou až po rozednění.

Aktivisté si pro svůj záměr vybrali dva neobývané třípatrové domy na rohu ulic Senovážná a Hybernská. Nemovitosti obsadili a z oken vyvěsili několik transparentů jako „ Město pro lidi, ne pro zisk“, „Nic není zapomenuto, nic není odpuštěno squat Milada“, „ Prague: Museum of ruins „.

 

Z důvodu zajištění bezpečnosti chodců museli policisté uzavřít Senovážnou ulici, neboť na střechách těchto zabraných domů docházelo k pohybu osob a hrozilo možné nebezpečí pádu různých předmětů na chodník. Na dodržování pořádku a bezpečnosti na místě dohlížela speciální pořádková jednotka policie, několik hlídek městských strážníků a dopravních policistů, kteří odkláněli provoz. V pohotovosti bylo taky několik hasičských vozů.

 

Na místo se také dostavili majitelé ilegálně zabraných nemovitostí a to zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a představitelé magistrátu hl.m. Prahy. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana oba vlastníci nemovitostí jednoznačně projevili vůli, že s přítomností těchto osob uvnitř svých nemovitostí nesouhlasí a není žádný právní základ pro to, aby tyto osoby nemovitosti obývaly.

 

„Ze strany vlastníků nemovitosti tak ze strany policie následovaly zákonné výzvy, kdy osoby uvnitř nemovitosti dostaly i odpovídající čas pro to, aby nemovitosti mohly opustit. Některé tak učinily, některé však zůstaly uvnitř, a proto následoval zákrok ze strany policistů“, uvedl k opatření mluvčí Hulan. Policistům se uvnitř podařilo zadržet asi tři desítky aktivistů, přičemž zhruba stejný počet se uchýlil na střechu, kde se rozhodli strávit noc. Pokud se nevzdají, přistoupí policisté k jejich zadržení až za denního světla.

 

Celá akce obsazení domů se nesla v duchu happeningu, kdy aktivisté před domy posedávali na zemi, hráli na kytaru a zpívali. Občas došlo mezi aktivisty a kolemjdoucími k výměně názorů, které několikrát vyeskalovaly až k fyzickému napadání a policisté u těchto incidentů museli zasahovat. Ke střetu aktivistů s policií došlo i při vyklízení Hybernské ulice, kdy si policisté potřebovali kvůli zásahu zajistit patřičné taktické podmínky. Ani při těchto konfrontacích nebyl nikdo zraněn.

 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.6. | 05:29 adnachiel
20
Na tenhle dobytek patří gumové obušky, a řezat a řezat.
11.6. | 17:19 homer00
0
vůbec se stěma smažkama nesrat zmlátit do bezvědomí a poslat makat do fabrik to ...
11.6. | 17:19 homer00
0
Náhlasit nevhodný komentář
vůbec se stěma smažkama nesrat zmlátit do bezvědomí a poslat makat do fabrik to by byl pro ně největší trest
11.6. | 12:14 pe do
6
Náhlasit nevhodný komentář
Vydělávat prací a utrácet za zboží a služby je pro spoustu lidí nepříjemné, lepší je pro ně chrápat do jedenácti, fetovat, chlastat, somrovat a krást.
11.6. | 09:00 Milan Mašek
7
Náhlasit nevhodný komentář
Co jste si v 11/89 vycinkali, to máte. Dřív by takoví skončili na tři roky v lágru, montovali by kolejová pole a tahali pražce. Dnes je nad nimi neomarxistka Šabatová celá rozněžnělá a dostávají ceny od nadace Charty 77, aby měli za co kupovat fet a šířit pamflety o ozbrojeném boji proti režimu...
11.6. | 07:57 fsolution
7
Náhlasit nevhodný komentář
zasraná feťácká pakáž - zavelet "odchod" ,pokud nevylezou tak postřílet.
11.6. | 07:34 nepot
10
Náhlasit nevhodný komentář
Z čeho ta pakáž vlastně žije? Pracovat se jim nechce a ještě sem tahají přivandrovalce. Jestli ovšem byty patří městu, proč je legálně nepřidělí potřebným?
11.6. | 07:27 Jana Lulana
11
Náhlasit nevhodný komentář
Byla to tam sama hnuska fetka s dredama.A tomu pokusu o hru na kytaru a zpev od te zrzave megery se jeste ted smeju. Vyhulena hlava.Doufam,ze tomu smradlavymu dredari ruply bubinky z toho zvukoveho dela jak do nej strkal hlavu.Smetaci hnusni co chtej delat jen bordel a privlastnovat si cizi majetek.
11.6. | 05:29 adnachiel
20
Náhlasit nevhodný komentář
Na tenhle dobytek patří gumové obušky, a řezat a řezat.
11.6. | 04:21 rexrothak
18
Náhlasit nevhodný komentář
Zřejmě jim je zabraná Klinika už malá a potřebují další domy ke své expanzi.