Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2017
Nezvaní hosté

Aktivisté obsadili prázdné domy, ven je musela dostat policie

Zdroj: TN.cz

Rozsáhlou policejní akcí skončilo v noci na neděli obsazení dvou neobývaných domů v centru Prahy skupinou aktivistů. Policistům se po několika hodinách podařilo většinu ilegálních obyvatelů zajistit a nemovitosti vyklidit. Na střeše pak zůstala jen hrstka lidí, pro které si policisté z důvodu zajištění bezpečnosti dojdou až po rozednění.

Aktivisté si pro svůj záměr vybrali dva neobývané třípatrové domy na rohu ulic Senovážná a Hybernská. Nemovitosti obsadili a z oken vyvěsili několik transparentů jako „ Město pro lidi, ne pro zisk“, „Nic není zapomenuto, nic není odpuštěno squat Milada“, „ Prague: Museum of ruins „.

 

Z důvodu zajištění bezpečnosti chodců museli policisté uzavřít Senovážnou ulici, neboť na střechách těchto zabraných domů docházelo k pohybu osob a hrozilo možné nebezpečí pádu různých předmětů na chodník. Na dodržování pořádku a bezpečnosti na místě dohlížela speciální pořádková jednotka policie, několik hlídek městských strážníků a dopravních policistů, kteří odkláněli provoz. V pohotovosti bylo taky několik hasičských vozů.

 

Na místo se také dostavili majitelé ilegálně zabraných nemovitostí a to zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a představitelé magistrátu hl.m. Prahy. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana oba vlastníci nemovitostí jednoznačně projevili vůli, že s přítomností těchto osob uvnitř svých nemovitostí nesouhlasí a není žádný právní základ pro to, aby tyto osoby nemovitosti obývaly.

 

„Ze strany vlastníků nemovitosti tak ze strany policie následovaly zákonné výzvy, kdy osoby uvnitř nemovitosti dostaly i odpovídající čas pro to, aby nemovitosti mohly opustit. Některé tak učinily, některé však zůstaly uvnitř, a proto následoval zákrok ze strany policistů“, uvedl k opatření mluvčí Hulan. Policistům se uvnitř podařilo zadržet asi tři desítky aktivistů, přičemž zhruba stejný počet se uchýlil na střechu, kde se rozhodli strávit noc. Pokud se nevzdají, přistoupí policisté k jejich zadržení až za denního světla.

 

Celá akce obsazení domů se nesla v duchu happeningu, kdy aktivisté před domy posedávali na zemi, hráli na kytaru a zpívali. Občas došlo mezi aktivisty a kolemjdoucími k výměně názorů, které několikrát vyeskalovaly až k fyzickému napadání a policisté u těchto incidentů museli zasahovat. Ke střetu aktivistů s policií došlo i při vyklízení Hybernské ulice, kdy si policisté potřebovali kvůli zásahu zajistit patřičné taktické podmínky. Ani při těchto konfrontacích nebyl nikdo zraněn.

 

TN.cz