Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.5. 2017 20:22
VIDEO

Aktivita klíšťat je extrémní. Takhle zjišťují, jestli jsou nakažená

Zdroj: TV Nova

Aktivita klíšťat je v těchto dnech na nejvyšším stupni a ti, co je testují mají spoustu práce. Lidé začínají posílat žádosti o testování klíšťat, která našli přisátá na těle. Chtějí zjistit, zda nebylo klíště nakažené některou ze závažných nemocí, které mohou na člověka přenést.

V laboratoři testují klíšťata, která jim lidé poslali. Nejdříve je rozpustí v roztoku, aby se dostali ke všemu, co má parazit v těle. Samotnou analýzu pak provádí speciální přístroj. Rozsvícené světýlko znamená, že klíště je nakažené.

Reklama

 

Nakažených parazitů je mezi klíšťaty, která už letos lidé poslali, 15 procent. Klíště, které lidé chtějí poslat na kontrolu, nemusí být živé.

 

Výsledky analýzy zaslaného klíštěte pak dostane člověk do tří pracovních dní. Lékaři ale upozorňuji, že nakažený parazit automaticky neznamená, že člověk onemocní.

 

"Kdybych měl teď chřipku a zakašlal, tak to neznamená, že si vy odnesete chřipku domů, to samé je s klíštětem," řekl TV Nova lékař Peter Mikolášek.

 

 

Záleží také na tom, jak rychle člověk nakažené klíště odstraní. Navíc třeba u dětí je průběh encefalitidy, jedné z nejzávažnějších nemocí přenášených klíšťaty, většinou mírný.

 

"Imunitní systém v dětském věku je daleko aktivnější, ten průběh bývá bez trvalých následků," potvrzuje lékař Mikolášek.

 

 

Daleko nebezpečnější je nemoc pro dospělé, často s trvalými následky. V květnu začíná aktivita klíšťat výrazně stoupat. Potvrzuje to i letošní rok, v těchto dnech je aktivita klíšťat na svém maximu. Současné vlhko a teploty jsou pro klíšťata ideální.

vbo, Martina Kuzdasová TN.cz
Reklama