Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Lesy chrání, lesy ozdravují

Publikováno 1. 6. 2017
extrémní nebezpečí

Aktivita klíšťat na vrcholu, chraňte se! MAPA, kde vás ohrožují nejvíc

Mapa aktivity klíšťat na území České republiky
Zdroj: Thinkstockphotos, klíště.cz

Při výletech do přírody buďte v těchto dnech velmi opatrní, aktivita klíšťat je celý týden na svém maximu! Odborníci doporučují příliš se nepohybovat ve vysoké trávě, používat repelenty a hlavně se po návratu z procházky vždy pečlivě zkontrolovat.

Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem - a pokud je infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíštovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. A právě v těchto dnech je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) stupeň aktivity na nejvyšší úrovni - je tedy na místě být při výletech do přírody opravdu opatrný.

 

Odborníci doporučují používat repelenty, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách a hlavně se večer a ráno pořádně zkontrolovat. Klíště totiž může člověka nakazit už za dvě hodiny po přisátí.

 

Na klíšťata můžete vyzkoušet i osvědčené babské rady! Jak s těmito roztoči zatočit pomocí domácích přípravků, si přečtěte zde.

 

13

GALERIE: Mapa aktivity klíšťat

Zdroj: klíště.cz

Aktivita klíšťat - 2

Hodnocení:

 

Podrobnější mapu výskytu klíšťat i místa s nejvyšším rizikem onemocnění najdete zde.

 

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu.

 

 

Odborníci ale varují, že s klíšťaty se můžete setkat i ve městech. Lidé by tak měli být opatrní, i když jdou třeba na piknik do parku. Loni zaznamenali lékaři nejvíce případů nákazy závažnou klíšťovou encefalitidou v Jihočeském kraji. Následovaly Vysočina a Středočeský kraj.

 

V dubnu se setkali i s prvním letošním případem nákazy klíšťovou encefalitidou. Tato závažná a zákeřná nemoc často způsobuje vážné trvalé následky. Pacienty trápí neurologické obtíže jako špatný spánek, křeče, bolesti a podobně. Nemoc může způsobit i smrt.

lud TN.cz