Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 6. 2017
extrémní nebezpečí

Aktivita klíšťat na vrcholu, chraňte se! MAPA, kde vás ohrožují nejvíc

Mapa aktivity klíšťat na území České republiky
Zdroj: Thinkstockphotos, klíště.cz

Při výletech do přírody buďte v těchto dnech velmi opatrní, aktivita klíšťat je celý týden na svém maximu! Odborníci doporučují příliš se nepohybovat ve vysoké trávě, používat repelenty a hlavně se po návratu z procházky vždy pečlivě zkontrolovat.

Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem - a pokud je infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíštovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. A právě v těchto dnech je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) stupeň aktivity na nejvyšší úrovni - je tedy na místě být při výletech do přírody opravdu opatrný.

 

Odborníci doporučují používat repelenty, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách a hlavně se večer a ráno pořádně zkontrolovat. Klíště totiž může člověka nakazit už za dvě hodiny po přisátí.

 

Na klíšťata můžete vyzkoušet i osvědčené babské rady! Jak s těmito roztoči zatočit pomocí domácích přípravků, si přečtěte zde.

 

13

GALERIE: Mapa aktivity klíšťat

Zdroj: klíště.cz

Aktivita klíšťat - 2

Hodnocení:

 

Podrobnější mapu výskytu klíšťat i místa s nejvyšším rizikem onemocnění najdete zde.

 

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu.

 

 

Odborníci ale varují, že s klíšťaty se můžete setkat i ve městech. Lidé by tak měli být opatrní, i když jdou třeba na piknik do parku. Loni zaznamenali lékaři nejvíce případů nákazy závažnou klíšťovou encefalitidou v Jihočeském kraji. Následovaly Vysočina a Středočeský kraj.

 

V dubnu se setkali i s prvním letošním případem nákazy klíšťovou encefalitidou. Tato závažná a zákeřná nemoc často způsobuje vážné trvalé následky. Pacienty trápí neurologické obtíže jako špatný spánek, křeče, bolesti a podobně. Nemoc může způsobit i smrt.

lud TN.cz