Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 5. 2018
Nepodceňte nebezpečí

Alarmující výsledky: Preventivní akce odhalila desítky nádorů kůže

Vyšetření kvůli melanomu Ilustrační snímek
Zdroj: oficiální zdroj, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Ilustrační foto

Každoroční preventivní akce Stan proti Melanomu odhalila alarmující výsledky. U téměř 4 200 vyšetřených pacientů lékaři odhalili 158 zhoubných nádorů. Letos se pacienty snažili upozornit, že melanom se může skrývat i v méně běžných lokalitách, proto bylo mottem akce hesla "černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina".

"Máme pro vás alarmující sdělení!" informoval v úterý média mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Jiří Albrecht. Během akce v Ostravě, kterou zabezpečovalo šest lékařů a tři sestry z ostravské nemocnice, odhalili tři melanomy a jedenáct dalších zhoubných nádorů! Speciální kožní ambulance vyšetřila 782 pacientů.

 

"Lékaři diagnostikovali 3 melanomy, 9 basocelulárních karcinomů, 2 spinocelulární karcinomy a u 13 osob rizikové atypické pigmentové léze," prozradil mluvčí Fakultní nemocnice Albrecht.

 

Podle webu Melanom.cz vyšetřili lékaři dohromady v Praze, v Brně a v Ostravě 4194 lidí. Celkem diagnostikovali 158 zhoubných kožních nádorů, z toho 47 melanomů, 94 bazaliomů a 17 spinaliomů. Pacienty upozorňovali heslem Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina, že se melanom může schovávat i tam, kde by ho nečekali.

 

 

"Letos nás navštívilo větší množství osob právě s pigmentovými změnami na nehtech nebo s nehojícími se projevy na okrajových částech těla. Řadu z těchto pacientů jsme po vyšetření na dermatoskopu museli objednat na zákrok v Praze na naše pracoviště a mimo Prahu do spolupracujících zařízení,“ uvedl přední český dermatolog Petr Arenberger.

 

Podle dermatologů vloni maligním melanomem onemocnělo v Česku 2 500 lidí, 90 z nich přišlo k lékařům až tehdy, kdy již byla nemoc v pokročilém stádiu s metastázami. "Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže," upozorňují dermatologové.
 

vbo TN.cz
Reklama