Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.3. 2015 15:37
foto Blíží se

Americký konvoj míří do Česka! Tímhle zde projedou. GALERIE

Konvoj projížděl Polskem - 1
Zdroj: isifa.com

Americký konvoj se blíží do Česka, hranice by měl překročit na třech místech v průběhu neděle. Momentálně je v Polsku, kde ho vítají davy lidí a i kvůli tomu konvoj nabírá zpoždění.

Americká vojenská kolona, která na cestě z cvičení Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) v Pobaltí směřuje na svou německou základnu, vzbuzuje rozruch. Česká veřejnost se kvůli průjezdu Dragoon Ride (Dragounské jízdy) rozdělila na dva nesmiřitelné tábory. Jedni se chystají americké vojáky srdečně vítat, druzí se budou snažit proti konvoji protestovat.

 

14

GALERIE: Konvoj projížděl Polskem

Zdroj: isifa.com

Konvoj projížděl Polskem - 1

Hodnocení:

 

Z Estonska vyrazil konvoj přes Lotyšsko a Litvu do Polska, odkud se v neděli dostane i k nám. Ve všech zemích byl zatím přijat vcelku vřele a srdečně. Vojáci řídící téměř 120 obrněných vozidel se u místních setkávají se slzami i radostným úsměvem.

 

Nadšeně přijali americké vojáky například v polském městě Bialystok na severovýchodě země, kde kolona zastavila i přes noc. Podle portálu cnn.com se na hlavním náměstí shromáždily davy lidí, aby vojáky osobně uvítaly a zblízka si prohlédly obrněné transportéry. Dospělí vzali na nebývalou podívanou i své děti, které se šplhaly na korby obrněnců, fotily s vojáky a dokonce mužům v uniformách nabízely suvenýry na památku.

 

 

Obzvláště starší lidé prožívají setkání s americkými vojenskými silami velmi emocionálně. “Moc to pro nás znamená. Vidíme, že nejsme sami, že je tu někdo, kdo nás ochrání,“ svěřil se The Associated Press šedesátiletý Zdzislaw Narel z Bialystoku. Současná situace na ukrajinském Krymu vzbuzuje v některých lidech strach, přítomnost amerického konvoje demonstrujícího americký závazek vůči spojencům v NATO je proto naplňuje pocitem bezpečí.


Zatímco v sousedním Polsku se americká kolona nesetkala s žádnými problémy, v Česku chystají odpůrci a podporovatelé průjezdu amerických vojsk řadu akcí - čtěte ZDE. Kolona k nám podle plánovaného programu dorazí v neděli, zůstane zde až do středy.


ČTĚTE TAKÉ:

Americká armáda v Česku! Tudy pojede vojenská kolona. MAPA

Takhle to bude vypadat, až Českem projede americký konvoj. VIDEO

 

TN.cz