Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 10. 2016
Velké cvičení

Americký plán pro válku s KLDR: Zničit jaderné zbraně a zabít Kima

KLDR, Kim Čong-un a testy zbraní - 10
Zdroj: Profimedia
Kim Čong-un

S blížícím se 10. říjnem, tedy dnem, kdy si v Severní Koreji připomínají založení komunistické strany, rostly obavy z toho, že se KLDR pokusí provést další jaderný test. Ve stejnou dobu se rozběhly velké americko-jihokorejské námořní manévry, ve kterých loďstva cvičí na případnou válku s KLDR. Analytici odhalili, jakou strategii by v takovém případě zvolili.

V pondělí začalo v Japonském moři velké cvičení amerického a jihokorejského námořnictva. Účastní se jej také americká letadlová loď USS Ronald Reagan. Manévry budou trvat šest dní a jejich scénář je děsivý: jak reagovat na nečekaný útok Severní Koreji na svého souseda.

Reklama

 

Pokud Jižní Korea bude mít věrohodné zprávy o tom, že KLDR chystá útok, při kterém použije i své jaderné zbraně, je jih připraven udeřit první a tomuto útoku zabránit. Podle čínské tiskové agentury Nová Čína to řekl mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Sang-Kyun Moon.

 

A právě tento scénář teď jihokorejské námořnictvo společně s Američany trénuje. V rámci manévrů pojmenovaných "Nezlomný duch" nacvičují údery střelami z plochou dráhou letu odpálenými z lodí i z ponorek.

 

 

Střely by v případě války měly dva cíle - severokorejská jaderná zařízení a muniční sklady a pak také vedení státu představované diktátorem Kim Čong-unem.

 

Rušno je také na druhé straně hranice. Analytici se obávají, že na následující dny KLDR chystá další jaderný test. Před deseti lety si právě oslavy založení komunistické strany vybral režim v KLDR k prvnímu jadernému testu.

 

 

Teď zpravodajské služby zaznamenaly velkou aktivitu okolo míst, které Severní Korea ke zkouškám jaderných zbraní používá. "Jedním z možných vysvětlení je, že stále sbírají data z testu z 9. září, ale nemůžeme vyloučit, že se připravují na nový test," citoval web Daily Mirror pracovníky expertní skupiny při Univerzitě Johna Hopkinse.

 

Obě strany si naštěstí uvědomují, jak ničivý by vzájemný konflikt byl. Hlavní město Jižní Koreje Soul leží jen 55 kilometrů od hranice a už od dob války na Korejském poloostrově je v zaměřovači silného severokorejského dělostřelectva a teď i jaderných zbraní. Na severu zase vědí, že případný konflikt by s jistotou vedl k likvidaci celého stranického aparátu, špiček armády a vedení státu.
 

vbo TN.cz
Reklama