Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2017 13:52
profesor varuje

Svět šokoval seriál o sebevraždě. Lidé po něm hledají, jak se zabít

Oběšená žena
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
ilustrační foto

Po premiéře nového seriálu 13 důvodů proč prudce vzrostl počet hledaných výrazů na internetu týkajících se způsobů jak spáchat sebevraždu. Ve své zprávě s tímto faktem přišel profesor na univerzitě v San Diegu John W. Ayers.

Profesor Ayers svá tvrzení podložil i čísly, uvádí portál CNN. Poté, co byl seriál o dívce, jež spáchala sebevraždu, v březnu letošního roku odvysílán, vzrostl počet vyhledávaných slovních spojení se sebevraždou o několik procent.

 

Ayers ve spolupráci s internetovým prohlížečem Google jako příklad uvádí výrazy typu „jak spáchat sebevraždu“, jehož hledání se zvýšilo o 26 %; „jak předejít sebevraždě“, který vzrostl o 23 % a nakonec „linka pro sebevrahy“, jenž je 21 % nad průměrem.


„Čas pro diskuzi vypršel,“ říká profesor Ayers a doplňuje: „naše nejhorší obavy se potvrdily. Tisíce a tisíce lidí hledají na internetu způsob, jak se zabít.“ Seriál se stal terčem kritiky i kvůli explicitním scénám, zejména tříminutovému znázornění výše zmíněné sebevraždy mladé dívky.

Třebaže tvůrci 13 důvodů proč na epizody s dramatickým obsahem upozorňují titulkem před začátkem dílu, to kritikům nestačí. Ani argument jednoho ze scénáristů, že hlavním poselstvím snímku je ukázat divákům, že sebevražda je bolestivá a že se jí dá předejít komunikací s blízkými.


Tvůrci seriálu přišli s prohlášením, ve kterém dávají najevo, že po premiéře počítali s rozsáhlou diskuzí. Na Ayersovo doporučení, aby byla druhá série odložena, reagují tím, že druhá řada bude podle plánu, ale že si vezmou ponaučení.

luk TN.cz