Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.4. 2017 11:42
galerie konflikt v sýrii

ANALÝZA: Bude válka s Ruskem? Armády si zatím poměřují svaly

Útok v Sýrii
Zdroj: profimedia.cz
Ilustrační koláž ke konfliktu v Sýrii

Hrozí válka mezi Ruskem a Spojenými státy? Nebo dokonce mezi celým NATO a Ruskem? Pesimistické hlasy tvrdí, že ano. Že tuto možnost přiblížil Trumpův raketový úder na Sýrii. USA tak vytrestaly diktátora Bašára Asada za útok chemickými zbraněmi proti civilistům.

Téměř sto mrtvých civilistů a několik stovek zraněných a postižených za sebou v úterý zanechal chemický útok v syrské vesnici Chán Šajchún. Lidé se dávili, dusili a umírali v křečích. Mezi obětmi jsou desítky dětí i žen.

 

Svědci z místa jednoznačně potvrdili, že chemický útok provedla syrská vládní letadla diktátora Bašára Asada. Jen není jasné, zda to bylo s posvěcením Rusů, jeho spojenců ve válce v Sýrii, nebo bez jejich vědomí.

Evakuace civilních obyvatel z válečných zón v Sýrii: 

Zatímco se svět dohadoval, jestli jde o práci ruského nebo syrského letectva, americký prezident Donald Trump konal. Včera, tedy po čtyřech dnech od chemického útoku, nařídil Trump odvetnou akci. Dnes vyšlo najevo, co rozhodování předcházelo.

 

 

Trump se sešel s členy národní bezpečnostní rady a svůj tým pověřil úkolem, aby zjistil, kdo chemickými zbraněmi útočil. Detaily uzavřeného jednání nejsou známé, ale po "dalekosáhlé debatě" členové národní rady Trumpa přesvědčili k reakci. A zřejmě vycházeli z velmi dobrých zdrojů, protože věděli i to, odkud letadla s chemickými zbraněmi startovala.

 

Pokračování na další straně...


 

tn.cz / ČTK / gar