Analýza jízdy Ledecké: Kde jela nejrychleji a o kolik cm vyhrála?

Ester Ledecká - 3
Zdroj: isifa.com
Ester Ledecká se postarala o největší překvapení v historii zimních olympijských her

Když Ester Ledecká proťala cílovou pásku, nevěřila tomu, co vidí na výsledkové tabuli. První místo a náskok jedné setiny vteřiny na dosud vedoucí legendu z Rakouska Annu Veithovou, dříve Fenningerovou. Ledecká zůstala stát v cílovém prostoru s otevřenou pusou a myslela si, že časomíra udělala chybu. Nebyla to chyba, Ledecká právě zajela svou životní jízdu a brala olympijské zlato. Podívejte se na detailní rozbor jejího triumfu.

Časomíra v alpském lyžování měří časy v jednotlivých úsecích trati, není tak těžké si zlatou jízdu Ester Ledecké rozebrat. Ledecká žádný z měřených úseků nezvládla nejrychleji, ale po součtu byla nejrychlejší o setinu. Ani v úsecích, kde se měří aktuální rychlost, nebyla Ledecká nikde nejrychlejší, ale celkově to stačilo na zlato.

Na prvním mezičase zajela až 15. nejrychlejší čas ze všech závodnic – úvodní metry superG zvládla za 6 vteřin a 12 setin. V tu chvíli jejímu triumfu nic nenasvědčovalo. Když druhý měřený úsek protnula v čase 41:15, favoritky v cílovém prostoru musely zpozornět – tento čas byl už osmý nejrychlejší. A právě následnou část závodu mezi druhým a třetím měřením zvládla Ledecká jako třetí nejrychlejší ze všech a posunula se díky průběžnému času 1:03,70 na druhé místo.

Část od třetího mezičasu do cíle zvládla Ledecká v šestém nejrychlejším čase, její největší konkurentka Veithová byla v této části rychlejší o tři setiny. Ale kvůli horšímu času z úseku mezi prvním a druhým měřením v cíli na české překvapení rakouská legenda nestačila právě o jedinou setinu vteřiny.

16

Ester Ledecká

Hodnocení:

Pro představu – jedna setina vteřiny na trati znamená 25 centimetrů. Takže se dá říct, že Ledecká porazila Veithovou o délku lyžařské boty.

Analýza olympijského SuperG žen
Zdroj: FIS

Když se podíváme na maximální rychlosti závodnic na trati superG, ani zde Ester Ledecká nebyla nejrychlejší. Na prvním měření měla rychlost 92,01 km/h – celkově až 32. nejrychlejší. Na druhém měření už Ester jela třetí nejvyšší rychlostí ze všech závodnic – řítila se 91,13 km/h. Třetí měření pak ukázalo rychlost 88,15 – devatenáctou nejrychlejší ze všech závodnic. Zajímavé je, že například Lindsey Vonnová měla na prvním měření rychlost přes 100 km/h, tedy o 8 km/h vyšší než naše závodnice, přesto na konci závodu skončila o necelé čtyři desetiny za Ledeckou.

Olympijský závod v SuperG se jel na trati dlouhé 2010 metrů, převýšení bylo 585 metrů. Trať se 43 brankami stavěl rakouský trenér Meinhard Tatschl.