Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 10. 2017
Dvojí kvalita

Analýza potravin: Němci mají na pizze sýr, Češi náhražku z tuku!

Zdroj: TV Nova

Z 21 testovaných dětských výživ, krmiv pro domácí zvířata a privátních výrobků prodávaných v podobném obalu v zemích EU, jich bylo stejných pouze sedm. Tři výrobky byly mírně odlišné, 11 jich bylo jiných. O výsledcích analýzy informovalo ministerstvo zemědělství.

Výsledky šetření zpravovala Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Například ve špagetách vyráběných pro rakouský trh byla kvalitnější pšenice. Německý kečup měl vyšší obsah rajčat než maďarský nebo v německé pizze byl použitý eidam a mozzarela, zatímco v té, kterou prodával řetězec v ČR, byla místo sýru náhražka z rostlinného tuku.

 

Mírné rozdíly byly v testovaných kojeneckých výživách. Přesnídávky s příchutí banán, broskev a jablko měly ve všech zemích stejné složení, dýňová určená pro český trh měla v sobě 90 procent dýně, německá pak jenom 65 procent, zbytek byl nahrazený škrobem.

 

"Tady se také potvrdil trend dvojí kvality potravin, nicméně obráceně, kdy němečtí spotřebitelé dostávají kojeneckou výživu s nižším obsahem základní složky. Nevidím důvod, proč by měli mít jak čeští, tak třeba němečtí zákazníci rozdílnou kvalitu," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

 

Téma dvojí kvality potravin se stalo nyní jedním z evropských témat, například podle slovenské ministryně Gabriely Matečné se týká třetiny států Evropské unie.

 

 

Ministerstvo již v červenci zveřejnilo první část testů, ve kterých se ukázalo, že z 21 tehdy zkoumaných produktů, které měly podobný obal, byly ve všech zkoumaných členských státech shodné tři. Jurečka to tehdy označil za nepřijatelné.

 

Téma se řešilo i v nejvyšších evropských kruzích. Jak ministr řekl na začátku října, evropskou legislativu, která by řešila dvojí kvalitu potravin, by bylo možné přijmout do roku a půl. Normy, které platí nyní, podle něj nejsou dostatečně účinné, protože se musí spoléhat na ochotu ke spolupráci jednotlivých členských států unie.

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.10. | 12:01 lucielucina
13
Proč to najednou lidovecký ministr řeší až teď? Tento nešvar je tu dobrých 20 ...
12.10. | 12:49 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-3
12.10. | 12:43 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy ...
12.10. | 18:40 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
12.10. | 18:31 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost.
12.10. | 18:31 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
NOjo, Drzko, oni zlodeji co jim muze jit o krk nejsou ceskou specialitou..Nikam mne neposilej, ale tu Urologii nepodcenuj!. Ani psychiatr byti neuskodil!
12.10. | 17:09 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
1
Náhlasit nevhodný komentář
12.10. | 16:43 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, rád bych ti připomenul, když už ti to tvoje stařecká demence nedovoluje, že zrušení trestu smrti bylo jednou z podmínek k přistoupení do EU, nevzdělanej primitivní gerontskej čůůůůůůůůůůůráku
12.10. | 16:47 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
1
Náhlasit nevhodný komentář
12.10. | 16:40 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, vidím, že mimo onkologii a ORL bys měl skáknout i na oční, nevzdělanej primitivní gerontskej čůůůůůůůůůůůráku
12.10. | 16:43 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
JA se picnu, von nevi kdo odstartoval velkou loupez a pro jistotu si zrusil i trest smrti..Muj ty Boze, dej mu at uz pochopi-Zacotoma!!!
12.10. | 16:40 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko..ty furt nakupujes v Tuzexu? Je to pod uroven, staryho zkrachovalyho bolsevika nakupovat v protektoratnim kvelbu pro luzu,,chapu te! Chapu, vyrid oslovi co nevi zacotoma a navic nevi v jakem rezimu zije at se te zepta..Verim a spoleham se na to, ze muto vysvetlis..DIky!
12.10. | 16:05 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Novus, co a jakým režimem je schválené, blbe. Už jednou jsem se ptal, jaký režim máš na mysli. A teď se ptám, co je schválené a kdo to schválil. Dokážeš hňupe odpovědět, nebo jsou to zase jako obvykle pindy bez hlavy a paty? Myslím, že B je správně.
12.10. | 15:05 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
12.10. | 14:56 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, já do diskontů nechodím, to už jsem jednou psal. Už si to snad nepamatuješ? Omluvit tě může jen tvoje stařecká demence a rakovina, která tě žere, nevzdělanej primitivní gerontskej čůůůůůůůůůůůráku
12.10. | 15:02 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
12.10. | 14:54 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, vidím, že dělat ze sebe čůůůůůůráka je opravdu tvůj velkej koníček. Trousile, čůůůůůráku, Trousile, čůůůůůráku, Trousile, čůůůůůráku, Trousile, čůůůůůráku
12.10. | 14:56 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
DRzklo,,co delat,,zacni bojkotovat Lidl, to pro zacatek staci! TO nemuze Nemecko dlouho vydrzet!!