Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.8. 2017 21:17
Sporná norma

Ano či ne? Protikuřácký zákon stále budí emoce. I mezi politiky

Konec kouření
Zdroj: Thinkstockphotos

V restauracích si lidé naposledy zapálili 30. května. A situace kolem tohoto zákona je i dnes pořád dost vyostřená - jedni jsou proti a jiní si ho zase pochvalují.

Odpůrcům nejčastěji vadí to, že podle nich příliš zasahuje do svobody občanů. "Tam, kde se stát má starat, tam se nestará. Ale tam, kde se starat nemusí, tam nám do toho pořád mluví, jak máme žít, v kolik máme vstávat," zlobí se senátor a náruživý kuřák Jaroslav Kubera.

 

Podle některých by se ale teď mělo chvíli počkat, aby se zákon usadil a projevily se jeho slabé a silné stránky.


Pusťte si reportáž:

 

"Jde o to, aby se ten zákon nějakým způsobem kultivoval a například se v budoucnu vypustily některá nesmyslná nebo restriktivní opatření. Dokážu si někdy v průběhu příštího volebního období představit debatu o nějakých úpravách," míní poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

 

Žádná novela zákona ale prý na stole neleží. Co se týče kouření, přehodnotit by se prý měla kromě jiného třeba výše pokut.

Problematická je podle některých teď třeba situace s kouřením na zahrádkách restaurací. Majitelé podniků si totiž mohou rozhodnout, zda se na některých typech zahrádek kouřit bude nebo ne.

 

Podle místopředsedy lidovců Miholy by bylo nejlepší, kdybychom žádný takový zákon nepotřebovali.

pez, Lucie Heřmanská TN.cz