Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.5. 2017 12:03
nebezpečné účinky

Antiperspiranty chce zakázat první země! Prý způsobují rakovinu

Deodorant
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Škodlivost antiperspirantů zkoumali vědci už mnohokrát. Jestli jsou ale pro lidský organismus skutečně škodlivé, se nikdy spolehlivě nepotvrdilo. A i názor odborníků na toto téma se různí. Nicméně to vypadá, že ve Švýcarsku nechtějí ponechat nic náhodě a zvažují, že antiperspiranty úplně zakážou.

Používáme je denně, málokomu totiž vyhovuje mít zpocené a nehezky vonící podpaží. Navzdory tomu ale antiperspiranty už delší dobu vyvolávají bouřlivé diskuze. Mnozí totiž mluví o jejich nežádoucích účincích.

Reklama

 

Jasný postoj k této otázce zaujalo před několika dny Švýcarsko. Stalo se první zemí, která je blízko k jejich zákazu. Důvodem jsou znepokojivé výsledky nové studie. Píší o tom tvnoviny.sk s odkazem na Daily Mail.

 

První obavy z antiperspirantů vyvolali švýcarští vědci v září. Odhalili, že jejich používání může vyvolat tvorbu nádorů a zvyšuje tak riziko vzniku rakoviny prsu. Příčinou jsou hliníkové soli, které mnohé z nich obsahují. Švýcarská národní rada na výsledky rychle reagovala. Schválila návrh zákona, který může takové antiperspiranty zakázat.

 

 

Někteří odborníci si ale stěžují, že studie ze Ženevské univerzity má několik nedostatků. Šéfka charitativní organizace, která se zabývá rakovinou prsu, Delyth Morganová upozorňuje, že vědci zkoumali účinky hliníkových solí na prsní tkáň u myší, ne u lidí. Ženy by se proto antiperspirantů neměly obávat.

 

Souhlasí s ní i profesor Paul Pharoah z Cambridgeské univerzity. "Tyto výsledky říkají jen málo o potenciálním nebezpečí hliníkových solí při vzniku rakoviny prsu, pokud se užívají v normě," vysvětlil.

 

 

Jenže příznivci zákona si za rozhodnutím stojí a tvrdí, že antiperspiranty se mají preventivně zakázat. "Doufám, že nepotrvá dlouho, než se hliníkové soli zakážou," přeje si autor studie André-Pascal Sappino. Látky v antiperspirantu přirovnává k azbestu. Trvalo totiž 50 let, než se jeho nebezpečné účinky potvrdily. Nakonec ho museli zakázat.

mom TN.cz
Reklama