Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.1. 2018 16:18
hrozba lavin!

Apokalypsa v Alpách: Lanovky pod sněhem, lidé nemohou odjet!

Zdroj: oficiální zdroj, skigebiete-test.de

V lyžařském středisku Ischgl v rakouském Tyrolsku hrozí laviny. Situace je nejvážnější za posledních 19 let. Do areálu ani není možné se dostat, přístupové cesty byly uzavřeny. Podobná situace je na některých místech také ve Francii a Švýcarsku.

Ve známém tyrolském lyžařském areálu Ischgl řádí sněhové vánice a je velké nebezpečí lavin. Středisko vyhlásilo dokonce nejvyšší stupeň nebezpečí, poprvé od roku 1999. Ve středisku je uvězněno deset tisíc lidí. Nikdo nemůže odjet, ani přijet. Hlavní příjezdová cesta B188 je od nedělního večera uzavřená.

 

Do Ischglu není možné se dostat ani ze západní strany, kvůli uzavření Silvretta High Alpine Road. V Tyrolsku a Vorarlbersku je zavřeno asi třicet komunikací. Uzavřena je například i cesta ve směru do Landecku a cesta z vesničky Mathon u střediska Ischgl do Galturu. Lidé se nedostanou ani do lyžařských středisek See a Kappl.

 

 

17

GALERIE: Sněhová kalamita v lyžařských střediscích

Zdroj: facebook, Samnaun

Sněhová kalamita v lyžařských střediscích - 1

Hodnocení:

 

Situace se zřejmě hned nezlepší. Podle německých médií má v pondělí večer napadnout dalších 50 centimetrů sněhu. Meteorologové očekávají déšť a silné sněžení v horách, což by mělo ještě zvýšit nebezpečí lavin. Pouze mírné zlepšení situace lze očekávat v úterý.

 

 

 

Počasí nepřeje ani lyžařům ve Švýcarsku. Všechny příjezdové cesty jsou uzavřeny i do areálu Samnaun (švýcarská strana tyrolského střediska Ischgl) . Sníh odřízl od světa i středisko Zermatt, kde se zastavila železniční a silniční doprava. Do Zermattu je možné se dostat pouze vrtulníkem, který odlétá ze šest kilometrů vzdáleného městečka Täsch.

 

 

 

Velmi vážná situace je i ve švýcarském kantonu Valais. Úřady upozorňují na vysoké nebezpečí lavin. Obyvatelé obce Zinal byli vyzváni, aby upustili své domovy. Evakuovány už byly stovky lidí.

 

Video ze švýcarského Valais:

 

Problémy s počasím trápí i lyžaře ve Francii. V areálu Flaine - Grand Massif je také nebezpečí lavin a jsou uzavřeny i sedačkové lanovky. Některými by se lyžaři neprojeli, ani kdyby riziko lavin nehrozilo. Sedačky, které jsou normálně několik metrů  na úrovní země, jsou totiž celé pod sněhem.

 

Lavina ve Valais

 

I Itálie čelí kritické situaci. Silnice do horského střediska Livigno jsou ze švýcarské i z italské strany uzavřeny. Nařízení platí od neděle kvůli nebezpečí lavin. Druhý nejvyšší stupeň nebezpečí platí v celé provincii Sondrio.

Italské Livigno  

 

 

"Nebezpečí hrozí jak turistům v horách, tak obydleným místům a vozidlům na silnicích. I malý sesun sněhu může strhnout velkou lavinu, která dokáže napáchat velké škody," citoval meteorology italský web Ilgiorno.

ham TN.cz

Partneři reklama

Harrachov - DOBRÁ ZIMNÍ ADRESA... Perfektně upravené sjezdovky a spousta zábavy na horách
KOHÚTKA - JAVORNÍKY, lyžování pro náročné i začátečníky!
Reklama