Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 3. 2017
reportáž prodané pozemky

Arabské vesnice na Teplicku: Budou zde Češi v menšině?

Zdroj: TN.cz

Vesnice Kvítkov, Drahkov, Modlany a Suché na Teplicku se možná brzy stanou prvními arabskými vesnicemi u nás. Tedy alespoň podle obav místních obyvatel. Děsí je totiž počet stavebních parcel, které v těchto obcích skoupili zahraniční investoři, převážně z arabských zemí.

Arabové si oblíbili nedaleké lázně v Teplicích, kde tvoří velkou část klientely. Nejvíce stavebních parcel do rukou zahraničních investorů bylo prodáno v Kvítkově, k dnešnímu dni konkrétně 97. V nedalekém Drahkově je to jen o jednu parcelu méně.

 

Celé to začalo změnou územního plánu v roce 2009, kdy byl schválen další rozvoj obcí a přibyly v něm plochy určené pro výstavbu rodinných domů. Počítalo se s tím, že si zde budou lidé stavět domky a obec se tak bude přirozeně rozvíjet. Ale v roce 2011 se uvolnil trh s pozemky i pro zahraniční investory a realita je tak dnes poněkud jiná.

 

 

K prvním prodejům došlo v roce 2013, tenkrát především do rukou developerů. "K masivnímu prodeji došlo v roce 2014, po volbách. To nás vyprovokovalo k sepsání petice. Tehdy prodávali jak jednotlivci, tak i členové zastupitelstva, například bývalý starosta," vypráví členka spolku Periferní vidění Michaela Čechová Nešporová.

 

Po právní stránce je vše v pořádku, zahraniční investoři si mohou kupovat pozemky stejně jako ti čeští. Co ale místním vadí, je, že časem by mohli být v některých obcích Češi v menšině. Podobné obavy má i pan Kyselka, jehož dům s prodanými pozemky přímo sousedí: "Zdegradují nám tu nemovitosti, protože to je komunita, která s námi nekomunikuje a neuznává naše zákony," obává se obyvatel Suché, jedné z dotčených vesnic spadající pod Modlany.

 

116

GALERIE: Cizinci skupují pozemky na Teplicku

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Cizinci skupují pozemky na Teplicku - 5

Hodnocení:

 

Kromě toho, že ve vesnici budou bydlet cizinci, vadí místním i to, že obec může po čase ztratit svou kulturní tradici. To je ale scénář, který se nemusí vůbec naplnit: "To budou opravdu jenom sezónní baráčky, kde budou ty rodiny s dětmi přes léto," uklidňuje starostka Modlan Stanislava Kondrlová. "Ale nemůžu říct, zatím s tím nemáme vůbec žádnou zkušenost, tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál," přiznává.

 

Starostka nicméně věří v dodržování zákonů a proto se případných problémů nebojí. Navíc není jisté, že se výstavba v tak velké míře vůbec uskuteční. Pozemky jsou sice prodané, některé i zasíťované, většinou se na nich ale zatím nestaví. A třeba ani nebude.

 

 

A co se děje ve zmíněných obcích nyní, když jsou pozemky už roky rozprodané? "Ti původní developeři, kteří s tím vlastně začali, skupují půdu momentálně mimo územní plán obce. Většinou se jedná o plochy mezi jednotlivými částmi naší obce. A obratem potom žádají na obecním úřadě, aby byly vzaty do nového připravovaného územního plánu," popisuje Michaela Čechová Nešporová. Členové spolku Periferní vidění vědí, že toho moc nezmůžou. Snaží se ale alespoň zasahovat do správních řízení a dohlížet na to, aby nedocházelo k chybám v projektových dokumentacích a aspoň částečně tak ovlivňovat budoucí podobu obcí.

 

A někdy skutečně není všechno tak, jak by mělo být: "V Drahkově, kde se má stavět 57 rodinných domů a ta lokalita svou velikostí přesahuje pět hektarů, by měl investor projít zjišťovacím řízením o vlivu takovéto investice na životní prostředí. A to se nestalo," uvádí příklad Čechová Nešporová. Spolek Periferní vidění na to v rámci územního řízení upozornil a investor začal tvrdit, že území vlastně není tak velké. Přestože podklady, které na úřad předkládal, ukazovaly něco jiného. "A ta konkrétní úřednice, která to má na starosti, tuhle argumentaci přijala. My jsme se odvolali a v tuhle chvíli se situace řeší," popisuje Čechová Nešporová.

 

Podobných přešlapů se najde více a někteří občané, kterým není osud jejich bydliště lhostejný, se v boji o podobu jejich okolí jen tak nevzdají. Jak to s masivní výstavbou rodinných domů v malých vesničkách na předměstí Teplic nakonec dopadne, ukáže ale až čas.

TN.cz/Jakub Deml

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.3. | 06:38 lenka nováková
44
Dobře nám tak, jen nám to patří, když ze sebou necháme "vorat" a ...
18.3. | 07:33 multikulty
-23
Jsem rád že islamizace postupuje tak snadno. Děkuji za dobré zprávy. Pokud by ...
18.3. | 22:21 overal
2
Za sluníčkáskou tupost je jediný trest, VYHLAZENÍ! Tragédií je za jejich blbost bude potrestána celá evropská civilizace!
18.3. | 22:11 overal
4
Starostka je blbá jako Merkelová!
18.3. | 21:42 jkazatel
4
Tak to jste se v té televizi probudili hodně pozdě ! Nebo už máte obavy o svá pracovní místa a sem tam se snažíte říci pravdu ?? Ale není už pozdě ???? Já tady žiji a vidím to už roky. A vám ta válka a terorismus tady u nás v Praze vadit nebude.
18.3. | 19:52 fantozzi602
2
HURA BAGR JE VENKU Z RYBNIKA ! VETSI KOKOTTI NEZ JSOU NA NOVE JSEM NEVIDEL, ZPRAVA ROKU
18.3. | 17:38 remark
0
Alahu Agrofert...
18.3. | 17:07 josefvyskoc
18
nebojte se, tohle je jen zacatek...hlavni proud migrantu bude smerovat do center velkych mest tak, jako je tomu vsude ve svete...temto komunitam arabu a islamistu je nejlepe pohromade v anonymite velkomestskych center a slumů...za "slunickarstvi" tezce zaplatime, na to vezmete jed !...
18.3. | 14:19 destructik
13
Za vším hledej Kuřberu (Kuberu) . Kubera je propagátor islamizace regionu , propaguje kuřáctví , hazard ......
18.3. | 13:52 remark
8
Multikulti,ty máš v hlavě dost shnile slamy (islám).
18.3. | 13:48 remark
14
Chanov by se jim nelíbil?Tam by barevně zapadli jako ozubene kolečka mezi druhé.Ale teď vážně,nechci tady žádné slimacke území.Nic co souvisí s tím ujetym fanatismem,názvem Islam.Je to mor a proto je ho nutné vyhubit...
18.3. | 13:28 Jiří Sataba
1
Morava- bez Čech jinak to nepůjde můžou tam Češi pěstovat Babišovu mrkev obdělávanou pravými černochy