Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.3. 2016 16:54
astronomická událost

Asteroid proletí těsně kolem Země, může být blíž než satelity

Zdroj: YouTube.com

Velice zajímavý okamžik možná čeká astronomy v úterý 8. března, kolem Země proletí asteroid, který by mohl letět ve vzdálenosti 24 000 kilometrů, takže by se ocitl blíž, než satelity obíhající Zemi. Asteroid míjel Zemi před dvěma lety, tehdy proletěl ve vzdálenosti 2 miliónů kilometrů.

Protože mají vědci k dispozici jen malé množství informací z dřívějších pozorování, matematický model určil možnou vzdálenost průletu od 24 000 kilometrů, což je z astronomického hlediska velice blízko, až do 5 miliónů kilometrů, to je vzdálenost několikrát větší než mezi Zemí a Měsícem.

Reklama

 

Asteroid s označením 2013 TX68 má v průměru přibližně 30 metrů. Zda se dostane blíž než geostacionární satelity, se dozvíme, až když mine Zemi. "Co ale víme určitě, je, že tento měsíc do Země při svém průletu asteroid nenarazí, takže není důvod k panice," sdělil doktorand Cernellovy univerzity Sean Marshall.

 

 

Data, která mají vědci k dispozici, ukazují, že asteroid proletí kolem Země znovu v roce 2017, kdy existuje malá hrozba 1:250 miliónům, že se srazí se Zemí. Srážka s objektem velikosti asteroidu 2013 TX68 by způsobila dvojnásobnou explozi, než způsobil meteorit, který dopadl u ruského města Čeljabinsk, zraněno bylo přes 100 lidí.

 

Oběžná dráha asteroidu
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

 

I přesto, že je pravděpodobnost srážky minimální, je důležité sledovat vesmírné objekty, které představují potenciální hrozbu. Sledováním takovýchto událostí se zabývá Institut technologie v Kalifornii a program americké vesmírné agentury Near Earth Object Program, kde lze nalézt aktualizované informace o všech blízkých průletech vesmírných těles.
 
 

V případě, že poletí asteroid někde kolem nižší hranice vzdálenosti, bude možné sledovat ho pomocí lepších teleskopů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci přišli na to, jak zachránit Zemi před řítícími se asteroidy: Použije jaderné zbraně!

Jak bude vypadat konec světa? Vědci mají novou děsivou teorii!

klma TN.cz
Reklama