Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.3. 2018 20:33
start raketoplánu

Sojuz zamířil na ISS. Na palubě vezl věc spojenou s Českem!

Zdroj: APTN

Z kosmodromu Bajkonur ve středu večer odstartovala ruská raketa Sojuz-FG. Na palubě byl i Andrew Feustel, který s sebou vezl další předmět spojený s Českem. V minulosti do vesmíru vynesl českou vlajku a figurku Krtečka, tentokrát to jsou kresby z terezínského ghetta.

K Mezinárodní vesmírné stanici ISS zamířili s Feustelem ještě jeho krajan Richard Arnold a ruský kosmonaut Oleg Artěmjev. Odlet ruského Sojuzu-FG jsme přinesli v přímém přenosu.

 

Americký kosmonaut si tentokrát s sebou na oběžnou dráhu vzal dvě kopie obrázků z časopisu Vedem. Ten vydávali chlapci z židovského ghettu v Terezíně, kteří následně zemřeli v Osvětimi. Na kopiích je obrázek měsíční krajiny a obálka s vyobrazením rakety. Američan tím chce uctít památku obětí holokaustu.

 

Feustel je s Českem spojený přes svou manželku Indiru. Její matka totiž pochází ze Znojma. Americký kosmonaut byl ve vesmíru zatím na dvou misích a vždy si s sebou vzal předmět spojený s Českem.

 

 

Při prvním letu v roce 2009 to byly Nerudovy Písně kosmické a česká vlajka. Oba předměty následně doručil do muzea v Ondřejově, kde jsou vystaveny. O dva roky později si do vesmíru zase vzal figurku Krtečka.

jva TN.cz
Reklama