Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 10. 2016
anketa čtenářů

Ať je z prostituce řádná profese a lehké ženy platí daně, chtějí lidé

Prostitutka - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Prostituce by mohla být legálním podnikáním, počítá s tím návrh zákona, který má na svém programu říjnová schůze Sněmovny. A hned při úvodním projednávání vzbudil bouřlivé diskuze. Ta se rozhořela také mezi čtenáři TN.cz.

Vyhnat lehké ženy a muže od škol a donutit je projít lékařskou prohlídkou - to je hlavním cílem zákona o regulaci prostituce, který dostali na stůl poslanci. Kromě toho by prodejné ženy musely odvádět daně a vlastnit registrační pokladnu. Úřadem povolené prostitutky by měly speciální průkazy.

 

Jenže už teď, na začátku projednávání, budí zákon pořádný rozruch. Zatímco jedni vidí tyto snahy jako prospěšné, jiní jsou zásadně proti. "Já si myslím, že v podstatě tady se najde jenom málo poslanců, kteří budou chtít ten stát postavit do role pasáka," vysvětlil TV Nova člen podvýboru pro lidská práva Zdeněk Soukup z Hnutí ANO.

 

Většina poslanců se sice shodla na tom, že je prostituce společenským problémem, dost možná s ní ale nebudou moci nic dělat. Zákon je totiž v rozporu s mezinárodní úmluvou o potlačování obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob.

 

 

Čtenáři TN.cz se ale v anketě vyjádřili jasně, drtivě vyhrál názor, který se přiklání k legalizaci prostituce. Nejvíce jim přitom vadí fakt, že lehké ženy ze svého výdělku neodvádí daň. "Nic se nezmění, akorát z toho bude mít stát peníze. Já to beru, taky musím v práci platit daně, tak nevidím důvod, proč sex za peníze by se danit neměl," myslí si Marek. "Proč by neměly platit daně? Práce jako práce! Nechápu, že to stále ty naše inteligentní politiky nenapadlo," přidala se Jenny.

Anketa

Jste pro legalizaci prostituce?

Hlasovalo 6294 lidí.

 

Našli se ale takoví, kteří zákon vítají přesně z důvodu, ze kterého vznikl. "Ano, aby byli pod lékařskou kontrolou a nahnali je na jedno místo a ne roztroušené po celém městě," říká Marie.

 

Česko není jediné, které se regulací prostituce zabývá. Jako profesi ji berou třeba v Nizozemí, Rakousku či Německu. Zcela zakázána je naopak v Polsku, Irsku a Litvě.

 

Například v Holandsku měla reforma velmi pozitivní ohlas. Nejenže do státní kasy přibyly nějaké peníze, s povinnými prohlídkami se snížil i výskyt pohlavních chorob. "Sociální postavení prostitutek se absolutně nezměnilo. Jsou stále na nejnižším společenském žebříčku v Holandsku. Což byl jeden z cílů celé reformy," upozorňuje Vlad.

mom TN.cz