Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 1. 2017
boje v sýrii

Atentát na trhu u tureckých hranic. 43 mrtvých, desítky zraněných

Nálety v Sýrii
Zdroj: Profimedia

Nejméně 43 lidí, převážně civilistů, dnes přišlo o život při mohutném výbuchu na severu Sýrie. Další desítky lidí utrpěly zranění, informovaly agentury a exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Mezi oběťmi atentátu na rušném tržišti v městě Azaz u hranice s Tureckem, které je v držení umírněných povstalců, je také nejméně šest rebelů. Další těla jsou natolik zuhelnatělá, že je není možné zběžně identifikovat, uvedla agentura AFP.

 

Podle agentury Reuters explodoval kamion s palivovou cisternou. Turecká soukromá agentura Dogan uvedla, že vybuchla bomba nastražená ve vozidle a že za útok může radikální Islámský stát. Ten se ale zatím k atentátu nepřihlásil.

 

 

Turecká státní agentura Anadolu s odvoláním na lékařské zdroje hovoří dokonce o 60 mrtvých a více než 50 zraněných. Skoro polovina ze zraněných byla převezena do nemocnice v blízkém tureckém Kilisu.

 

V Sýrii se umíralo v posledních 24 hodinách i jinde. Turecká armáda dnes oznámila, že v bojích usmrtila 21 islamistických povstalců.

 

 

Nejméně devět lidí, včetně dvou civilistů, zahynulo v noci na dnešek v bojích nedaleko syrské metropole Damašku. Podle SOHR střety mezi silami vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada a povstalci pokračovaly dnes v údolí Vádí Barada, které je hlavním zdrojem pitné vody pro hlavní město a jeho okolí, upozornila SOHR.

 

Boje v noci stály život dvou civilistů a sedmi vojáků. Dvacet osob utrpělo zranění.

 

 

Obyvatelé Damašku pociťují závažný nedostatek vody od 22. prosince. Režim obviňuje rebely z kontaminace vody naftou. Povstalci naopak tvrdí, že vodovodní soustavu poškodilo bombardování ze strany vládních sil.

 

Od 30. prosince panuje příměří mezi syrskou vládou a umírněnými povstalci, které zprostředkovaly Rusko, Turecko a Írán.
 

ČTK

Diskuze

8.1. | 11:05 Štefan Nemeth
0
Náhlasit nevhodný komentář
Slimákům zmínka o lidských právech zní jako urážka. Proto když se vraždí mezi sebou tak mne nijak nevadí jak to dělají.
7.1. | 15:10 rexrothak
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím čím by jste mě chtěli dostat na tržiště,kde si land sam stojí cisterna s benzínem.Hlad a žízeň dokáže hodně.
7.1. | 14:37 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
bum!