Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.7. 2017 13:27
Krveprolití v Afghánistánu

Atentát v Kábulu má 35 obětí, další lidé jsou vážně zranění

Zdroj: TV Nova

Nejméně 35 mrtvých a 42 zraněných si v pondělí v Kábulu vyžádal útok sebevražedného atentátníka v automobilu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího afghánského ministerstva vnitra.

Automobil napěchovaný trhavinami podle úřadů narazil do autobusu převážejícího zaměstnance ministerstva důlního průmyslu. Exploze otřásla převážně šíitskou západní částí metropole. K útoku se se přihlásilo islamistické hnutí Taliban.


Čtvrť, v níž se atentát odehrál, obývají převážně šíitští Hazárové, uvedla agentura AFP. Podle agentury AP tam žijí i někteří prominentní politici, například hazárský vůdce Muhammad Muhakík.


14

GALERIE: Atentát v Kábulu

Zdroj: Profimedia

Atentát v Kábulu - 1

Hodnocení:


 

Terčem atentátu byla podle některých zdrojů právě Muhakíkova rezidence, podle jiných autobus s ministerskými úředníky.


"Vůz explodoval před prvním kontrolním stanovištěm u rezidence pana Muhakíka," řekl agentuře AFP mluvčí tohoto politika. Mezi mrtvými jsou podle něj členové ostrahy i civilisté.


Mluvčí ministerstva vnitra i někteří svědkové ale tvrdí, že cílem byl mikrobus se zaměstnanci ministerstva důlního průmyslu. Oblast nedaleko Muhakíkova domu policie uzavřela.


Tato část města byla už v minulosti dějištěm několika útoků včetně sebevražedného atentátu, při němž minulý měsíc přišel o život významný šíitský duchovní. Terč dnešního atentátu zatím není znám. Podle Reuters policie uzavřela oblast nedaleko Muhakíkova domu.Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ašraf Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Taliban a s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát.


Během první poloviny tohoto roku zahynulo při násilnostech v Afghánistánu už 1662 civilistů. Nejméně pětina všech letošních civilních obětí připadá na Kábul. Na konci května tam při mohutném bombovém atentátu spáchaném s pomocí nákladního automobilu zahynulo nejméně 150 lidí.

tn.cz / ČTK