Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 3. 2017
video lovci bouří

Austrálií se přehnala supercela, u letiště se objevilo tornádo

Supercela nad polem - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Austrálii v pátek sužovalo hned několik bouřkových systémů. V jednom z nich se díky kombinaci několika faktorů objevilo tornádo, které si pohrávalo s lehčími věcmi, vytrhávalo menší stromy ze země a ničilo auta v okolí. Tornádo se objevilo jen kousek od letiště v Brisbane.

Malá bouře se podle portálu Higginsstromchasing vytvořila v pátek kolem 1 hodiny odpoledne na západ od předměstké části Algester na jihozápadě Brisbane. Díky velmi vysokým teplotám kolem 36 °C a výrazné vlhkosti začala bouře velmi rychle sílit.

 

Okolí Algesteru zasáhl prudký déšť a silný vítr, lidé se v tu chvíli obávali bleskových záplav. Když bouřka dorazila k letišti v Brisbane, vyvinula se v takzvanou supercelu s rotujícím stoupavým proudem, díky čemuž se začal tvořit vzduchový tunel. Lidé začali tento fenomén zaznamenávat.

 

 

Jak se supercela blížila k letišti, narazila v perfektním úhlu na čerstvou brízu od moře, díky čemuž získala dostatek síly k vytvoření tornáda. To se podle Higginsstormchasing dotklo země těsně u letiště. Poletující trosky ničily okna aut, silný vítr trhal a lámal stromy.

 

 

Tornádo bylo naštěstí poměrně slabé a objevilo se v místech, kde nemohl extrémní vítr způsobit výrazné škody.

 

 

Na mnoha místech byla nádherně vidět stěna mraků, která supercelu ohraničovala. Austrálie čelí v posledních týdnech mnoha extrémům počasí, lidi trápí zejména vlny veder, které se střídají s bleskovými záplavami.
 

klma TN.cz