Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.8. 2017 21:44
Vojenská hlídka

Auto v Paříži najelo do vojáků a zranilo 6 lidí! Má jít o terorismus

Zdroj: TV Nova

Auto najelo na pařížském předměstí do skupiny vojáků. Zraněno je šest lidí, z toho tři vážně. Nikdo by ale neměl být v ohrožení života. Řidič BMW z místa ujel, policisté ho dopadli o několik hodin později. Několikrát ho zasáhly výstřely. Úřady čin vyšetřují jako terorismus.

Vozidlo najelo do jednotky francouzských vojáků v pařížské čtvrti Levallois-Perret krátce po osmé hodině ráno. Podle France Info zranil řidič šest lidí, z toho tři vážně. Řekla to ministryně obrany Florence Parlyová s tím, že žádný z nich není v ohrožení života. Čin, který je považován za teroristický útok, označila za "podlý".

 

Řidič z místa neštěstí ujel, policisté po něm pátrali. Sedmatřicetiletého muže dopadli na dálnici A16 severně od Paříže. "Jel v hledaném automobilu a snažil se uprchnout," citoval policejní zdroje web deníku Le Parisien. Policisté po muži stříleli a několikrát jej zasáhli, nyní je v nemocnici. 

 

Starosta Levallois-Perret je přesvědčen, že nešlo o nehodu, ale úmysl. "Takovou agresi nebudeme tolerovat. Je to opovrženíhodné," uvedl Patrick Balkany s tím, že k incidentu došlo u kasáren.

 

14

GALERIE: V Paříži najelo do skupiny vojáků auto

Zdroj: ČTK

V Paříži najelo do skupiny vojáků auto

Hodnocení:

 

Podle televizní stanice BFMTV najelo do vojáků auto značky BMW, které řídil muž. Tuto informaci ale zatím úřady nepotvrdily. Podle Balkanyho vozidlo "výrazně zrychlilo, když vojáci vyšli z kasáren". Svědci vyšetřovatelům řekli, že tmavé BMW s jednou osobou uvnitř čekalo ve slepé uličce u kasáren a řidič vyjel v okamžiku, kdy před budovou probíhalo střídání směn.

 

 

Podle agentury AFP by měl být pachatelem téměř čtyřicetiletý přestěhovalec z Alžírska, který měl v zemi povolení k pobytu. Předtím některá média spekulovala o tom, že je ve Francii bez souhlasu.

 

Policie oblast uzavřela a zkoumá záznamy z bezpečnostních kamer. Zranění vojáci jsou již v péči lékařů vojenské nemocnice Percy. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky v zemi vyžádaly 239 obětí, v poslední době cílí hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

 

V rámci operace Sentinelle je ve Francii v pohotovosti 7000 členů ozbrojených složek, polovina z nich je rozmístěna v Paříži. Terčem útoků se stali již v únoru 2015 v Nice, v dubnu 2015 a letos v březnu na pařížském letišti Orly. Sentinelle je ve Francii předmětem mnoha politických diskusí a prezident Emmanuel Macron v červenci oznámil, že operaci přezkoumá s ohledem na zvýšení efektivity.

epa tn.cz / ČTK