Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.10. 2017 10:47
Kauza pokračuje

Byl Babiš agentem StB? Ústavní soud na Slovensku verdikt zrušil

Andrej Babiš - 2
Zdroj: TN.cz

Slovenský Ústavní soud rozhodl v kauze Andreje Babiše. Zrušil pravomocný verdikt, že je šéf hnutí ANO v archivních svazcích StB jako její agent veden neoprávněně. Soud tak bude muset rozhodnout znovu.

Bratislavský krajský soud i slovenský nejvyšší soud v minulosti potvrdily verdikt okresního soudu. Podle něj byl Andrej Babiš v archivních svazcích veden jako agent StB neoprávněně. Proti tomuto rozhodnutí ale podal dovolání Ústav paměti národa (ÚPN).

 

Soudy podle ÚPN porušily jeho právo na soudní ochranu, když ve prospěch Babiše vypovídali bývalí příslušníci StB, aniž by byli zbaveni mlčenlivosti. Ústavní soud i na základě této stížnosti rozhodnutí soudů zrušil, kauzu teď musí projednat znovu. Žalovaným navíc podle soudce neměl být ÚPN.

 

Bratislavský rodák Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do české Sněmovny, vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman.

 

 

Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je Burešovo jméno uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.

 

epa tn.cz / ČTK