Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 8. 2017
Kauza Čapí hnízdo

ODS: "Měl by složit mandát!" "Politický boj," hájí se Babiš

Zdroj: TV Nova

Sněmovna bude řešit žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání. Reakce politiků napříč politickým spektrem na sebe nenechaly dlouho čekat.

Poslanecká sněmovna včera obdržela žádost o vydání Andreje Babiše a 1. místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Předseda dolní komory Parlamentu však odmítl přesnější informace ohledně žádosti sdělit. Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové jde o kauzu Čapí hnízdo, která se táhne s Babišem pár let.

 

Reakce opozice byla bleskurychlá a nejen předsedové politických stran se rozhodli událost komentovat na sociálních sítích. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska může v trestněprávní rovině rozhodnout pouze soud. O tom, že ale Andrej Babiš lhal a podváděl, není pochyb, dodává Kalousek. Petr Fiala, přeseda ODS, vyzval Babiše a Faltýnka ke složení mandátu. Z opozice reagoval  například ještě Jiří Dolejš z KSČM, jenž situaci popsal slovy "Boží mlýny."

 

 

Pozadu nezůstali ani koaliční partneři ANO, i když vedení ČSSD a KDU-ČSL je ve svých vyjádřeních zdrženlivější. Za sociální demokraty reagoval bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Ten zmiňuje, že si Andrej Babiš stěžuje na dříve jím vyzdvihované státní zástupce, které podpořil v době policejní reorganizace. První místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka zase s nadsázkou napsal, že začala "pravá kampaň."

 

Podle Andreje Babiše se jedná o politický boj a snahu dostat jej před volbami "na čemkoliv". Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna. O vydání by s konečnou platností měla rozhodnout hlasováním celá Sněmovna, a to na schůzi, která začne 5. září.

 

Babiš ale zatím nevidí žádný důvod, proč by měl svůj poslanecký mandát složit.

 

 

 

 

 

 

 

Podle serveru Neovlivní.cz by se policejní vyšetřování nemělo týkat pouze Babiše s Faltýnkem, ale také dalších lidí. Server uvádí, že vyšetřování čeká také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování. Mayerovou se ČTK nepodařilo kontaktovat, její sekretariát uvedl, že je nemocná, telefon nezvedla. Policie se podle serveru také zajímá o dva členy představenstva farmy Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu, kteří Mayerovou podepsáním žádosti pověřili.

 

luk tn.cz / ČTK