Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 8. 2017
Kauza Čapí hnízdo

ODS: "Měl by složit mandát!" "Politický boj," hájí se Babiš

Zdroj: TV Nova

Sněmovna bude řešit žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání. Reakce politiků napříč politickým spektrem na sebe nenechaly dlouho čekat.

Poslanecká sněmovna včera obdržela žádost o vydání Andreje Babiše a 1. místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Předseda dolní komory Parlamentu však odmítl přesnější informace ohledně žádosti sdělit. Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové jde o kauzu Čapí hnízdo, která se táhne s Babišem pár let.

 

Reakce opozice byla bleskurychlá a nejen předsedové politických stran se rozhodli událost komentovat na sociálních sítích. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska může v trestněprávní rovině rozhodnout pouze soud. O tom, že ale Andrej Babiš lhal a podváděl, není pochyb, dodává Kalousek. Petr Fiala, přeseda ODS, vyzval Babiše a Faltýnka ke složení mandátu. Z opozice reagoval  například ještě Jiří Dolejš z KSČM, jenž situaci popsal slovy "Boží mlýny."

 

 

Pozadu nezůstali ani koaliční partneři ANO, i když vedení ČSSD a KDU-ČSL je ve svých vyjádřeních zdrženlivější. Za sociální demokraty reagoval bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Ten zmiňuje, že si Andrej Babiš stěžuje na dříve jím vyzdvihované státní zástupce, které podpořil v době policejní reorganizace. První místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka zase s nadsázkou napsal, že začala "pravá kampaň."

 

Podle Andreje Babiše se jedná o politický boj a snahu dostat jej před volbami "na čemkoliv". Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna. O vydání by s konečnou platností měla rozhodnout hlasováním celá Sněmovna, a to na schůzi, která začne 5. září.

 

Babiš ale zatím nevidí žádný důvod, proč by měl svůj poslanecký mandát složit.

 

 

 

 

 

 

 

Podle serveru Neovlivní.cz by se policejní vyšetřování nemělo týkat pouze Babiše s Faltýnkem, ale také dalších lidí. Server uvádí, že vyšetřování čeká také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování. Mayerovou se ČTK nepodařilo kontaktovat, její sekretariát uvedl, že je nemocná, telefon nezvedla. Policie se podle serveru také zajímá o dva členy představenstva farmy Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu, kteří Mayerovou podepsáním žádosti pověřili.

 

luk tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.8. | 15:06 kocourkovamama
26
To by se modrym strakám zlodějskym šiklo.Jak nejsou u lizu,aby mohli krást jak ...
11.8. | 15:53 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-10
11.8. | 15:06 kocourkovamama: A bude vládnout z Borů nebo z Valdic?
25.8. | 18:20 koxkum
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Andrej nic neví,nemá žádné informace a určitě ani Babičku nečetl.Každý kdo zneužije dotace by měl nejenom okamžitě odejít z politiky ale měl by dostat doživotní zákaz výkonu jakékoliv veřejné funkce.HOWGH !!!!
12.8. | 15:39 lup3
6
Náhlasit nevhodný komentář
Lidovci by byli schopni se podílet i na protektorátní vládě s Merklovou. S KSČ, ODS a ČSSD neměli problém. Možná by se k nim vrátil i bratr Kalousek, kdyby to bylo dostatečně lukrativní.
12.8. | 06:55 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
11.8. | 23:05 allanaldik: No vidíš, ta nepiš, že se nic nedělo
11.8. | 23:05 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
11.8. | 20:22 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi - no jo uplne jsem na to zapomel, tam slo o tolik miliard a podvodu ze to soudi jen kvuli kabelkam a darkum a stejne se nic nestalo doplatla dan a konec. Vlada padla kvuli tomu ze premier nevladl ale vladla nezvolena slepice a tim to skoncilo.
11.8. | 21:33 novus
8
Náhlasit nevhodný komentář
KDU-CSL nikam neleze..Ta je tam zalezla uz od dob komunismu! A nove ted leze do stejnych" koncin" Sudetakum!
11.8. | 21:06 inverter
-3
Náhlasit nevhodný komentář
... ani nejsem přesvědčen o tom, že by KDU-ČSL někomu lezla do řiti.
11.8. | 21:06 inverter
-4
Náhlasit nevhodný komentář
... ani nejsem přesvědčen o tom, že by KDU-ČSL někomu lezla do řiti.
11.8. | 20:33 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-7
Náhlasit nevhodný komentář
11.8. | 20:24 lup3: Vždyť tu národní frontu pamatuje i polovina poslanců za ANOfert, ten slovenskej eštébák dokonce jako nomenklaturní kádr
11.8. | 20:31 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
11.8. | 20:07 josefvyskoc: Jen se kochej, jsou tam i tvoje peníze
11.8. | 20:24 lup3
10
Náhlasit nevhodný komentář
Invertere souhlasím, že oblbnout voliče je snadné. Střídání ODS a sosanů za asistence vlezdořiťových lidovců pamatujících Národní frontu pod vedením KSČ to dokazuje.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme