Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.5. 2017 21:49
vládní krize

Babiš chce setkání se Sobotkou! A tohle vzkázal Zeman z Číny

Zdroj: TV Nova

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal koaliční radu na čtvrteční podvečer. Hnutí ANO v pondělí na zasedání předsednictva vlády ale požádá o dřívější termín. Informaci potvrdila mluvčí vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Lucie Kubovičová. Situace vyžaduje rychlejší jednání, uvedla.

Sobotka se s Babišem v pátek na jednání mezi čtyřma očima nedohodl na návrhu ANO, aby Babiše ve vedení ministerstva financí vystřídala jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a funkce vicepremiéra se ujal ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec.

 

Jednání mají pokračovat v příštím týdnu. Návrh Sobotky na odvolání Babiše čeká na souhlas prezidenta Miloše Zemana, který se má z cesty do Číny vrátit ve čtvrtek.

 

V neděli odpoledne pak Sobotka informoval na twitteru, že se sejde se zástupci ANO už v pondělí před schůzí vlády.

 

 

Zeman je pro Schillerovou

 

Pokud by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl na post ministryně financí Alenu Schillerovou a pokud by byla kandidátkou hnutí ANO, prezident Miloš Zeman by ji akceptoval. Prezident to uvedl při setkání s českými novináři v Pekingu. Zároveň poznamenal, že pokud by premiér Schillerovou jako ministryni nenavrhl, měla by být vypovězena koaliční smlouva. Na místě předsedy ANO Andreje Babiše by tak již dávno učinil a začal by razantní předvolební kampaň.

 

 

Pokud by Sobotka Schillerovou nenavrhl, Zeman by patrně řešil situaci podáním avizovaného podnětu k Ústavnímu soudu. "Protože by došlo k již druhému porušení koaliční smlouvy," řekl prezident.

 

Babiš v pátek odmítl výhrady ČSSD, že by Schillerová ovlivňovala činnost Finanční správy. Tvrdí, že jejím jmenováním ministryní by Sobotka urychlil konec vládní krize.

 

Koaliční lidovci ctí, že ANO má právo na svou nominaci. Podle opozičních ODS a TOP 09 by ale jmenování Schillerové neznamenalo žádnou změnu proti současnosti, kdy úřad vede Babiš. Podle šéfa sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury není Schillerová nezávislá, ale naopak je silně napojena na ANO.

čtk / hru TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.5. | 12:32 josefvyskoc
31
gang socialnich tunelaru a korupcniku nam jiz bezmala 27 let ukazuje jak umi ...
14.5. | 12:24 Vecny Remcal
-12
Novinářů je moc, měli by se likvidovat, řekl Zeman Putinovi. Stačí omezit, ...
15.5. | 10:09 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
zacotomame - Dame tam Kalouska, ten bude rád, čeká na to už dlouho.
15.5. | 07:25 kimy69
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Někteří lidé tady musí být placení tajnými službami za podvratnou činnost státu, jinak to není možné. Nestačím se divit, jaké urážky a sprostoty jim tady dnes a denně prochází...
15.5. | 06:47 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Oranžovej kulohlavec má tu partii s tím ulhaným třínohým invalidním intrikánským kryplem rozehranou docela dobře, tak doufám, že to teď nepodělá nominantkou ANOfertu, která je ve střetu zájmů
15.5. | 05:41 zacotomame
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Možná tomu nerozumím, ale u kandidátky za ANO se tak nějak dá předpokládat, že bude "silně napojena na ANO".
14.5. | 21:20 Rudolf Nedorostek
0
Náhlasit nevhodný komentář
azylpraha10, a Ty už běž taky do 3,14če.
14.5. | 20:11 Milos Trasimi
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud tomu tak bude tak jsem skutečně zvědavý na vyjádření nejen Babise ale i Miloše Slivy Zemana a jeho věrného noshleda a vochometaka Ovcaprcacka.
14.5. | 19:44 george0249
2
Náhlasit nevhodný komentář
Odhalení největšího skandálu v historii české vlády, ODPOČÍTÁVÁNÍ ČASU: http://odhalenibabise.cz/
14.5. | 18:07 Milos Trasimi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
To co Miloš Sliva Zeman předvádí je jista forma vydírání a prosazování autoritářského a opileckeho opojení moci.Hodte na něj síť.A zavcasu.
14.5. | 15:43 george0249
20
Náhlasit nevhodný komentář
maxfox, a o tom to přesně je. Jen se ukazuje, jak jsou všichni ve vládě prohnilí a po 27 letech jich máme už dost. Ukázali své a to stačilo.
14.5. | 15:37 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
7
Náhlasit nevhodný komentář
14.5. | 15:25 maxfox: Třeba o těch korunovejch dluhopisech se nevědělo. To vyšťourali novináři zhruba před půl rokem