Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Pro koho jsou elektrokola?

Aktualizováno 5.3. 2016 20:43
anketa rozhádaná koalice

Babiš hrozí ČSSD předčasnými volbami! Mluví o červnu 2017

Zdroj: TV Nova

Andrej Babiš, kterého nakrátko zahnala ČSSD s lidovci do kouta, když hrozilo, že jeho Agrofert si po změně zákona už nelízne ze zisků z veřejných soutěží, vrací úder. I když zákon neprošel, protože sociální demokraté couvli, Babiš znovu mluví o konci koalice a předčasných volbách - dokonce zmínil termín červen 2017. Tuto možnost zmínil v rozhovoru pro Právo.

Anketa

Je Andrej Babiš ve střetu zájmů, když jeho firmy čerpají stamilionové státní dotace, o kterých zároveň spolurozhoduje?

Hlasovalo 1000 lidí.
Ministr financí a zároveň vicepremiér vlády Andrej Babiš znovu hrozí vládě, že ji nechá padnout. Jde o dozvuky kolem výbušného hlasování poslanců o zákonu o veřejných zakázkách. Ten by fakticky znemožnil Babišovým firmám, aby se ucházely o veřejné zakázky a Babiše by tak připravil doslova o miliardy.

 

Ačkoliv Bohuslav Sobotka tvrdil, že ČSSD zákon podpoří, nakonec sociální demokraté vycouvali a Babiše podrželi. Rozpad vlády a chaos by stranám v koalici u voličů asi nepomohl. Babiš odchodem z koalice vyhrožoval před hlasováním o zákonu a když vycítil slabost ČSSD, výhrůžku zopakoval i po hlasování.

 

 

"Dosud jsme měli semtam nějakou potyčku, ale teď, v rozpětí posledních dvou týdnů, je rozměr útoků neobvyklý. Jsem z toho v šoku, tak se nedivte, že reaguji," řekl Babiš Právu. "Nečekal jsem ale, že vůči mně přijde tak brzy tak obrovský útok od koaličních partnerů. Myslel jsem si, že v klidu přežijeme do krajských voleb a od listopadu nastane volný boj. Nepředpokládal jsem, že by krajské volby měly zasáhnout vztahy v kabinetu tak, aby vláda přestala být funkční," dodal mimo jiné Babiš.

 

 

A pak pronesl konkrétní výhrůžku: "Pokud máme takto fungovat, pokud se útoky budou před krajskými volbami stupňovat, tak koalice nemá smysl, protože už toho moc neudělá. Možná by bylo dobré udělat volby v červnu 2017, jak původně měly být."

 

 

Babiš o tomto plánu s nikým v koalici zatím nemluvil. Sám také řekl, že nemá v plánu vládu pokládat. Zatím. Už před několika dny ale vznesl otázku, jestli má koalice smysl. "Všechny partaje dělají speciální zákon proti Babišovi kvůli financování stran, aby nemohl vlastnit firmy, aby se nemohl účastnit veřejných zakázek, připravují zákon o médiích. A do toho všeho přichází kampaň ČSSD „Stát není firma“, což je jednoznačná kampaň proti mně. Proto jsem položil řečnickou otázku," vysvětlil v Právu.

 

 

Babiš ale nedořekl, že svůj tlak na odchod ANO z vlády musí ještě udržovat. Poslanci budou za měsíc hlasovat o zákoně o střetu zájmů. Kdyby prošel - což záleží fakticky jen na postoji ČSSD - musel by si Babiš vybrat, jestli bude podnikat nebo vládnout. Musel by se vzdát buď křesla ministra (a v další vládě třeba i premiéra) anebo se zbavit svého Agrofertu, včetně všech médií, která vlastní.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ministr Babiš v akci: Odvázal se a na večírku to pořádně rozjel!

VTIPNÁ GALERIE: Světoví politici jako hvězdy filmových trháků. Budete se válet smíchy!

tn.cz / gar