Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.2. 2018 20:24
Spor na Slovensku

Babiš je oprávněně ve svazcích StB, rozhodl soud. On to odmítá

Zdroj: TV Nova

Bratislavský krajský soud definitivně zamítl žalobu českého premiéra v demisi Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích StB jako agent. Babiš to odmítá, chce podat další žalobu. Zeman prohlásil, že jeho rozhodnutí pověřit ho sestavením druhé vlády to nezmění.

Spor se bratislavskému soudu vrátil po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu, který zrušil pravomocná rozhodnutí krajského i nejvyššího soudu, jež původně daly Babišovi za pravdu ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN).

 

Podle mluvčího krajského soudu Pavola Adamčiaka padlo rozhodnutí už 30. ledna. Vůči verdiktu nelze použít řádný opravný prostředek. Babiš už se proti rozsudku ohradil, trvá na tom, že s StB nespolupracoval. "Já se spojím s mým právníkem, určitě to budu žalovat nadále," uvedl premiér v demisi.

 

Zamítnutí Babišovy žaloby v obnoveném líčení není překvapením. Soudci bratislavského soudu byli vázáni rozhodnutím ústavního soudu. Ten ve svém verdiktu kromě jiného uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN, který na Slovensku například spravuje archivní svazky StB a který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

 

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy v Babišově kauze rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří při výpovědích před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly klíčové v původním líčení.

 

 

"Odvolací soud ve smyslu nálezu ústavního soudu konstatuje, že s ohledem na skutečnost, že ve sporu označený žalovaný není původcem zásahu do práva na ochranu osobnosti žalobce (...), měl soud první instance správně žalobu zamítnout pro nedostatek pasivní věcné legitimace žalovaného," uvedl Adamčiak. Dodal, že z uvedeného důvodu krajský soud nyní změnil původní verdikt okresního soudu tak, že Babišovu žalobu zamítl.

 

Prezident Miloš Zeman i přes rozhodnutí slovenského soudu počítá s tím, že Babišovi dá druhý pokus na sestavení vlády. V květnu 2015 přitom Zeman odmítl jmenovat vysokoškolským profesorem docenta Ivana Ošťádala, který s komunistickou StB údajně také spolupracoval. Více čtěte zde.

 

Zároveň prezident obvinil česká média, že v kauze "vědomě dezinformují". Soud dnes podle něj pouze potvrdil předchozí verdikt slovenského ústavního soudu, že se Babiš svou žalobou na neoprávněné vedení ve svazcích StB obrátil na špatnou instituci.

 

 

epa tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama