Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.8. 2017 18:45
problém s dotacemi

Babiš má problém: Policie žádá o jeho vydání k trestnímu stíhání

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Zdroj: Profimedia
Policie žádá o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka

Policie žádá Sněmovnu o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a 1. místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček dnes předal její žádost mandátovému a imunitnímu výboru. Babiš sám je přesvědčený, že jde o poslední pokus ho zlikvidovat.

"Dostal jsem žádost od Policie ČR o udělení souhlasu s trestním stíháním poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka," sdělil TV Nova předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

 

Informaci potvrdila i předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová. Žádost Hamáček předal výboru ve čtvrtek odpoledne.

 

 

 

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová potvrdila, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo. Získání příspěvku ve výši 50 milionů korun prověřuje policie už řadu měsíců. Ke konkrétním jménům se Zenklová nevyjádřila. Dodala, že v případu zatím nebyl nikdo obviněn.  

 

Mandátový a imunitní výbor se sejde  v pátek 18. srpna, kdy žádost policie o vydání obou politiků projedná. Nejprve si chce oba aktéry pozvat a vyslechnout. Na základě toho pak výbor zaujme stanovisko, které předá Sněmovně k dalšímu projednání.

 

Ačkoliv Ústava neumožňuje trestně stíhat poslance nebo senátora bez souhlasu komory, jejímž je členem, příliš se neočekává, že by Sněmovna vydání Babiše a Faltýnka zamítla. V minulosti v drtivé většině případů vždy zákonodárce vydán byl.

 

Morální kodex hnutí ANO navíc uvádí, že reprezentant hnutí nevyužije v případě trestního stíhání poslaneckou nebo senátorskou imunitu a požádá příslušný výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání. Jedinou výjimku v tomto ohledu tvoří případné stíhání za politické projevy pronesené na půdě Parlamentu ČR.

 

 

Reakce Babiše

 

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítá jekékoliv pochybení v kauze Čapí hnízdo. TV Nova řekl, že žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání, která dorazila do Sněmovny, je snaha ho zlikvidovat. Jeho vyjádření najdete zde.

 

Dotaci pro Čapí hnízdo řešili politici už v březnu

 

Luxusní farma Čapí hnízdo na Benešovsku, která v současnosti patří do Babišova holdingu Agrofert, získala v minulosti 50 milionů korun z evropských fondů.

 

Počátkem března oznámil Evropský úřad proti podvodům (OLAF), že zahájil vyšetřování okolností, za nichž byla dotace farmě poskytnuta.

 

Vicepremiér a ministr financí Babiš jakákoliv podezření z dotačního podvodu odmítá. Argumentuje mimo jiné tím, že v době podání žádosti o dotaci nebyl jeho Agrofert majitelem farmy.

 

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem trestnímu oznámení od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

 

Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

 

Podívejte se na reportáž Televizních novin z letošního března:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Žák 5. třídy napsal sloh o tom, co si myslí o Zemanovi a Babišovi! To nemá chybu

Lady Dee šokovala vyjádřením k vládní krizi: Hrubě urazila Babiše a Sobotkovi vyznala lásku!

mom/ lud tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.8. | 16:49 bogorovnyj
20
2 měsice do voleb, cok tomu řict...Chovanec to načasoval tak akorát a jeho ...
10.8. | 17:47 pichav
-8
☝ JESTLI HO ZAVROU !!!! TAK MU VLASTNORUCNE !!!!! USIJU SPESL TEPLAKY !!!! S ...
11.8. | 21:55 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
1
Náhlasit nevhodný komentář
novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, vidím, že dělat ze sebe čůůůůůůůůůůůůůůráka je opravdu tvůj velkej koníček
11.8. | 21:21 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko, ty jsi typicka obet informacniho embarga ktere Ceska media uvalila na Rusko.Takze chapu, jsou veci ktere nevidis a veci, ktere jsou vyplodem tve uchylne fantazie.To, co pro Rusko plati i o Cine..I tam je k videni daleko vic jak jen Cinska zed!! Ty od prirody nepochopis jak vypada velmoc.
11.8. | 21:08 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko, nektere veci napadnou prumerne inteligentniho cloveka sami..Tebe ne..No,,,zadne HDP uz ti psat nebudu,,velmoci se nestava pouze ten, kdo ma narvane kapsy,a pokud ty Rusko nepovazujes za velmoc je mi fuk, ale napis tedy kdo udelal z Ruska to, co dnes je!
11.8. | 20:29 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
11.8. | 20:23 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, opravdu světovou velmoc? Možná tak ve zbrojení. Napíšeš nám sem HDP Ruska na hlavu, gerontskej primitivní čůůůůůůůůráku?
11.8. | 20:28 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
11.8. | 20:21 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, ale ty jsi nepsal, že mám vypočíst HDP celé Číny. Já postupoval podle tvých instrukcí, gerontskej primitivní čůůůůůůůůráku
11.8. | 20:23 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jen kdybys tak rychle reagoval i na jine otazky,,napr..Kdo udelal ze zaostaleho feudalniho Ruska svetovou velmoc?
11.8. | 20:21 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko, promin,,priste, az povedem debatu o necem exaktnim, tak ti to vysvetlim dopodrobna..Nektere logicke veci-jako treba vypocist HDP cele Ciny- by prumerne inteligentni jedinec mel umet, popripade si domyslet.. ja furt zapominam skym mam tu cest..
11.8. | 20:11 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
11.8. | 20:04 novus: 11.8. | 19:03 novus....A spocitej si Kolik jich je! A pak to secti!....Plesnivá smradlavá držko Trósilova, napsal jsi sečíst, tak jsem to sečetl. Postupoval jsem přesně podle tvých instrukcí, gerontskej primitivní čůůůůůůůůráku
11.8. | 20:08 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
11.8. | 20:02 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, jo, vzpomínám velice dobře, jak jsi to nedokázal spočítal, gerontskej primitivní čůůůůůůůůráku
11.8. | 20:04 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko, ne secist, vynasobit poctem obyvatel a pak secist! Tudom?