Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.8. 2017 18:45
problém s dotacemi

Babiš má problém: Policie žádá o jeho vydání k trestnímu stíhání

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Zdroj: Profimedia
Policie žádá o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka

Policie žádá Sněmovnu o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a 1. místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček dnes předal její žádost mandátovému a imunitnímu výboru. Babiš sám je přesvědčený, že jde o poslední pokus ho zlikvidovat.

"Dostal jsem žádost od Policie ČR o udělení souhlasu s trestním stíháním poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka," sdělil TV Nova předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

 

Informaci potvrdila i předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová. Žádost Hamáček předal výboru ve čtvrtek odpoledne.

 

 

 

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová potvrdila, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo. Získání příspěvku ve výši 50 milionů korun prověřuje policie už řadu měsíců. Ke konkrétním jménům se Zenklová nevyjádřila. Dodala, že v případu zatím nebyl nikdo obviněn.  

 

Mandátový a imunitní výbor se sejde  v pátek 18. srpna, kdy žádost policie o vydání obou politiků projedná. Nejprve si chce oba aktéry pozvat a vyslechnout. Na základě toho pak výbor zaujme stanovisko, které předá Sněmovně k dalšímu projednání.

 

Ačkoliv Ústava neumožňuje trestně stíhat poslance nebo senátora bez souhlasu komory, jejímž je členem, příliš se neočekává, že by Sněmovna vydání Babiše a Faltýnka zamítla. V minulosti v drtivé většině případů vždy zákonodárce vydán byl.

 

Morální kodex hnutí ANO navíc uvádí, že reprezentant hnutí nevyužije v případě trestního stíhání poslaneckou nebo senátorskou imunitu a požádá příslušný výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání. Jedinou výjimku v tomto ohledu tvoří případné stíhání za politické projevy pronesené na půdě Parlamentu ČR.

 

 

Reakce Babiše

 

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítá jekékoliv pochybení v kauze Čapí hnízdo. TV Nova řekl, že žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání, která dorazila do Sněmovny, je snaha ho zlikvidovat. Jeho vyjádření najdete zde.

 

Dotaci pro Čapí hnízdo řešili politici už v březnu

 

Luxusní farma Čapí hnízdo na Benešovsku, která v současnosti patří do Babišova holdingu Agrofert, získala v minulosti 50 milionů korun z evropských fondů.

 

Počátkem března oznámil Evropský úřad proti podvodům (OLAF), že zahájil vyšetřování okolností, za nichž byla dotace farmě poskytnuta.

 

Vicepremiér a ministr financí Babiš jakákoliv podezření z dotačního podvodu odmítá. Argumentuje mimo jiné tím, že v době podání žádosti o dotaci nebyl jeho Agrofert majitelem farmy.

 

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem trestnímu oznámení od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

 

Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

 

Podívejte se na reportáž Televizních novin z letošního března:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Žák 5. třídy napsal sloh o tom, co si myslí o Zemanovi a Babišovi! To nemá chybu

Lady Dee šokovala vyjádřením k vládní krizi: Hrubě urazila Babiše a Sobotkovi vyznala lásku!

mom/ lud tn.cz / ČTK