Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.12. 2017 20:43
horáčkova výzva

Babiš poslechl Horáčka. Odmítá Ondráčka v čele komise pro GIBS

Zdroj: TV Nova

Hnutí ANO požádá komunisty, aby do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zvážili nominaci někoho jiného než Zdeňka Ondráčka. Šéf hnutí Andrej Babiš to dnes sdělil ČTK. Jeho nominaci považuje za problematickou. Reagoval na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

Horáček Babiše v dopise požádal, aby využil svého politického vlivu a zvolení Ondráčka zabránil. Prezidentský kandidát připomněl, že Ondráček se v roce 1989 jako člen pohotovostního pluku zúčastnil zásahů proti demonstrantům.

 

Babiš uvedl, že veškerá povolební vyjednávání v rámci Poslanecké sněmovny vede předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten také uzavřel dohodu o rozdělení postů pro jednotlivé strany. Konkrétní jména podle Babiše součástí dohody nebyla a je na odpovědnosti dané strany, koho vybere.

 

 

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček v roce 1989
Zdroj: TN.cz

 

"Problematičnost nominace pana Zdeňka Ondráčka si ale uvědomuji. Dopis pana Horáčka jsem předal panu Faltýnkovi a požádal jsem ho, aby se sešel s vyjednávači KSČM a požádal je o zvážení nominace jiného jejich zástupce do čela této sněmovní komise," napsal Babiš v sms zprávě.

 


Poslanci KSČM žádost posoudí podle stranického předsedy Vojtěcha Filipa v úterý na jednání klubu. Babiš reagoval na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Filip výzvu označil za směšnou součást Horáčkovy kampaně. "Měl by se zamyslet nad svou vlastní předlistopadovou minulostí," řekl ČTK Filip. Hnutí ANO pokládá za relevantního partnera.

 

Horáček v dopise uznal právo ANO jako vítěze voleb na sestavení vlády a uznal i náročnost povolebních vyjednávání a hledání přijatelných průsečíků. "Nicméně některé ze zmíněných průsečíků z hlediska širšího zájmu směřování České republiky přijatelné nejsou," uvedl uchazeč o post prezidenta republiky. Zpochybnil právě nominaci Ondráčka, který se podle něj stal "přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti". Poprosil proto Babiše, aby zvolení Ondráčka nedopustil. Horáček zároveň požádal o podporu v této věci prezidentské protikandidáty.

 

"Výzva Michala Horáčka je sympatická a děkuji za ni. Tuto situaci už však řeším po vlastní linii," sdělil v reakci na dopis další z účastníků prezidentské volby Pavel Fischer.

 

 

Na vyjádření Babiše reagoval člen sněmovního bezpečnostního výboru Vít Rakušan (STAN). "Ukáže se na plénu, jestli to hnutí ANO myslí vážně. Jistě se k tomu ještě můžeme postavit při hlasováních o předsedech komisí," řekl ČTK. Dodal, že šéfy komisí určuje v tajné volbě celá Sněmovna. Rakušan poukázal na dosavadní hlasovací spolupráci ANO, SPD a KSČM. To, že by v čele komise mohl stanout Ondráček, pokládá za nepřijatelné.

ČTK