Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2017 20:56
vyšetřovací komise

Babiš označil vyšetřování za šaškárnu. Sněmovna chce omluvu

Zdroj: TV Nova

Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš zpochybnil práci sněmovní komise k reorganizaci policie i jejího předsedu Pavla Blažka (ODS). Novinářům ve Sněmovně Babiš řekl, že bylo jasné, jaké dnes zveřejněné výsledky šetření budou. Celá komise byla výsměch a šaškárna, uvedl Babiš.

"Pro mě je závěr vyšetřovací komise to, že 'české Palermo' vyhrálo," uvedl. Palermem jsou podle něj ČSSD, ODS či předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš trvá na tom, že loňská reforma policie sloužila k tomu, aby rozprášila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože si dovolil vyšetřovat korupci ČSSD.

Reklama

 

Babiš připomněl, že Blažek byl ministrem spravedlnosti v době, kdy ÚOOZ vedený svým bývalým šéfem Robertem Šlachtou zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (nyní Nečasové). "Leckterá strana má důvod nemít ráda orgány činné v trestním řízení," uvedl současný šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

 

 

Pelikán považuje závěrečné hodnocení komise za tendenční. "Odráží se v něm značný střet zájmů, v kterém někteří členové komise jsou," řekl. Komise podle něj navíc překročila svůj mandát, když v rámci návrhů usnesení vyzývá vládu k přijetí některých opatření. Splnění úkolů by podle něj znamenalo pokračování toho, co započala reorganizace.

 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes vyzval Babiše, aby se omluvil ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému za svá prohlášení v souvislosti s reorganizací. Babiš to odmítá. "Určitě ne, nevidím důvod to dělat. Považuji za prasárnu, co se udělalo s reformou policie, rozprášil se jediný nezávislý útvar a boj s korupcí politiků skončil," řekl.

 

Sněmovna vyzvala ministra financí a předsedu vládního hnutí ANO Andreje Babiše, aby se omluvil za své výroky na adresu sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Na návrh předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) to schválili poslanci při hlasování o usneseních k závěrečné zprávě komise.

 

Hamáček Babišovy výroky označil za skandální, nepřijatelné a za zpochybňování základů demokracie. Posléze ho v rozpravě vyzval k omluvě, což Babiš odmítl. Proto Hamáček navrhl usnesení, které Sněmovna přijala.

ČTK
Reklama