Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2016 21:03
snížení daní

Babiš: Zavedeme 10% sazbu DPH na vše! Zatím zlevní pivo a nealko

Zdroj: TV Nova

Návrh na snížení sazby DPH ze současných 21% na 10 % u točeného piva i nealkoholických nápojů jako restaurační služby je krokem k postupnému zavedení jedné snížené sazby deset procent. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr financí Andrej Babiš. Podle něj je směřování k desetiprocentní snížené sazbě v souladu s koaliční smlouvou.

Česko má tři sazby DPH. Základní činí 21 procent, snížená 15 procent a druhá snížená sazba je deset procent. Ministerstvo financí ale v současnosti plánuje sazby v některých případech snížit, konkrétně u piva a nealka v restauracích. "Zmírní se dopad elektronické evidence tržeb a je to krok k postupnému ustavení jedné snížené sazby DPH ve výši deset procent," uvedl Babiš.

 

Upozornil na to, že snížení sazby u točeného piva a nealkoholických nápojů navrhuje ministerstvo financí (MF) zavést od 1. července. "Tu účinnost předkládáme ještě předtím, než by měla fungovat evidence tržeb," dodal. Pokud Sněmovna příští týden evidenci tržeb schválí, mohla by začít fungovat podle MF od listopadu nebo prosince letošního roku.

 

 

Rozpočet by podle náměstkyně ministra pro daně a cla Aleny Schillerové mělo snížení daně připravit ročně o 160 milionů korun u točeného piva a o 65 milionů korun u nealkoholických nápojů. Zároveň se ale podle Babiše sníží cena piva - v případě piva za 22 korun o dvě koruny, u piva za 33 korun o tři koruny. Podle MF tak při ceně 27 korun za pivo může obchodník zvýšit marži o zhruba 250 korun denně.

 

Aktuální doprovodná předloha k evidenci tržeb počítá se snížením DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo kompenzovat tuto výhodu hospodám, které jídlo nenabízejí. U koaličních partnerů se ovšem návrh nesetkal se vstřícnou reakcí. Proti návrhu je opozice, přivítal jej naopak Český svaz pivovarů a sladoven. Koaliční rady by o návrhu měla podle Babiše jednat v pondělí 8. února.

 

 

Česko má tři sazby DPH. Základní činí 21 procent. Snížená sazba činí 15 procent a je určena například na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba je deset procent.

 

První dvě sazby platí od roku 2013, druhá snížená sazba platí od roku 2015. Nejnižší sazba se uplatňuje na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Sníženou sazbu na pivo a popřípadě další alkoholické nápoje mají v EU například Rumunsko nebo Chorvatsko.

mom tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

2.2. | 13:30 Vojta Také
13
Co je platné, že bude DPH nmižší, když cena zůstane stejná ?
2.2. | 13:43 pichav
-5
MEL BY ZRUSIT PIVO A ALKOHOL ZCELA UPLNE !!!! JE TO JEN SEMENO VSEHO ZLA V cr ...
20.3. | 17:05 Ton Alfonso
0
Náhlasit nevhodný komentář
Karel Jirousek ale za to nemůže vláda ale zlodějští papalaši co si říkají podnikatele co tak řvou že zkrachují a nemají na chytrý mobil díky elektronické evidenci,takové lidi netřeba podporovat a na ně patří jen jedno pravidlo a to Babiš,už jen jak to jméno slyší tak ji vlasy trnou hrůzou.
9.2. | 10:26 Zdeněk Motyčka
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nj,dobrá práce,v tomhle státě je nejlepší se zmatlat hned ráno a pak už je všechno jedno.
3.2. | 07:46 Karel Jirousek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Benzín a nafta je více než rok nízká, ale že by doprava a služby šli dolu tak ani náhodou. Snížení na 10 procent je fakt populizmus, prodejce nic nezlevní.
2.2. | 18:23 ottohajek
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Babiš je nejlepší polityk slevnil nám pivo .Aš bude volba prezidenta budu ho volit. BABIŠ FOR PRESIDENT
2.2. | 18:07 pe do
2
Náhlasit nevhodný komentář
Výborně,doufám že pak už nikoho normálního nenapadne volit podvodníky kteří se za pravici vydávali přitom kradli, korumpovali a člověku pracujícímu daně zvyšovali.
2.2. | 16:02 luisina4
3
Náhlasit nevhodný komentář
Ano Bohumilo.S jistotou je potrebuje prodat nektera z Babisovych firem.Babis Bures vyuzije svych st.backych znalosti a bude spravovat server,kde mu pekne budou plynout halere z polozek.Babis Bures potreboval tuto moc...a cesky lid se za nim tahne za vuni koblih a ted piva.ktere levnejsi i tak nebude
2.2. | 15:51 slastep
4
Náhlasit nevhodný komentář
prostě je Babiš zklamáním, já čekal výrazné snížení počtu úředníků a ne podplácení zlevněním piva, přesun tatíků od tv zpět do hospod mi nepřijde jako nějaký systémový krok, pravdu však má v tom, že máme nizkou sazbu dph příliš vysokou.
2.2. | 15:08 Bohumila Struskova
8
Náhlasit nevhodný komentář
Uz mam dojem. ze ty kasy prodava firma pana Babise. Jinak to neni mozne.Sklady plne kas a ted co s nimi....
2.2. | 13:49 Miroslav Matejka
8
Náhlasit nevhodný komentář
budou volby misto koblih pivo
2.2. | 13:43 pichav
-5
Náhlasit nevhodný komentář
MEL BY ZRUSIT PIVO A ALKOHOL ZCELA UPLNE !!!! JE TO JEN SEMENO VSEHO ZLA V cr !!!! JENZE TO BY MU BOHUZEL NEPROSLO U NASEHO VRCHNIHO !!!! JAKY SPITAR NAHORE !!!! TAKOVY SI ZASLOUZI NAROD !!!! A OBRACENE !!!! BYLO BY TO ZAJIMAVE cr BEZ ALKOHOLU ___ ZEME CESKA HNED BYLA BY KRASNA !!!!
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme