Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.11. 2018 20:39
Čapí hnízdo

Babiš promluvil o zdraví svého syna. Pak kauzu vysvětloval ČSSD

Zdroj: TV Nova

Premiér Andrej Babiš vysvětloval kauzu údajného únosu svého syna na Krym poslancům ČSSD. Na jednání jejich klubu strávil hodinu a půl. Na tiskové konferenci po jednání s americkým ministrem energetiky Rickem Perrym se ke kauze znovu vyjádřil. Reportáž označil za "puč Palermo" v návaznosti na to, že se kauza objevila během jeho návštěvy Palerma.

Babiš zamířil na jednání poslaneckého klubu ČSSD společně s šéfem strany Janem Hamáčkem po jednání tripartity. S poslanci hovořil hodinu a půl. "Jsme v poločase," řekl o jednání jeden z poslanců Jan Birke. Strana se zatím nerozhodla, jak se k novým informacím v kauze Čapí hnízdo postaví.

 

Babiš případ komentoval i na tiskové konferenci po setkání s americkým ministrem energetiky Rickem Perrym. "Jasné načasování, sprostá lež a já to dokážu. I jiní lidé, kteří byli u toho, to dokážou, že je to lež. Můj syn nikdy nebyl unesen, je to lež a nesmysl," prohlásil Babiš. Reportáž podle něj byla naplánována tak,  aby se mohly demonstrace proti němu spojit s oslavami 17. listopadu.

 

Anketa

Měl by Andrej Babiš rezignovat?

Hlasovalo 50862 lidí.
Natáčení jeho syna znovu označil za "hyenismus" a je podle něj potřeba odpovědět na další otázky. "Protože pokud někdo přijde neohlášen do bytu a zneužije člověka, který má schizofrenii, k tomu nemám slov. Kamera v brýlích? Kdo je vybavil? Rozvědka? Bývalí pracovníci rozvědky?" ptal se Babiš.

 

Zároveň premiér přiznal, že Andrej Babiš mladší na Krymu byl, ale hlavně prý na Ukrajině. "Pan Protopopov poskytne nějaké vyjádření," ujistil Babiš a poté se vydal na jednání tripartity.

 

 Dění sledujeme online:

On-line reportáž

Kauza Čapí hnízdo a výroky Andreje Babiše mladšího

19:25

"Debata bude pokračovat," uvedl po jednání klubu poslanec ČSSD Jan Birke. "Byla to velmi otevřená debata, velmi košatá a rozumná. Bude probíhat i nadále," dodal Birke s tím, že "jednání jsou v poločase". Poslanci kladli Babišovi otázky a premiér na ně odpovídal.

19:10

Po hodině a půl skončilo setkání Babiše s poslanci ČSSD

19:05

Andrej Babiš Čechy nepřesvědčil! Že informacím z reportáže TV Seznam nevěří, uvedlo v bleskovém průzkumu TV Seznam jen 26 % respondentů. Oproti tomu 43 % uvedlo, že informaci věří a považuje ji za závažnou, 11 % potom uvedlo, že informaci sice věří, ale nepovažuje ji za závažnou.

 

Premiér také popsal začátek léčení jeho syna. "17. července 2015 mi volala policie, že našla mého syna v autě na dálnici D1, kde vykládal neskutečné věci a na základě toho ho převezli na psychiatrii do Havlíčkova Brodu. Já jsem následně poprosil o převoz do Národního ústavu duševního zdraví, kde jsem se seznámil s ošetřující doktorkou Protopopovou. Můj syn trpí schizofrenií," uvedl.

 

 

Babiš se s Hamáčkem, který požadoval vysvětlení nových informací ohledně kauzy Čapí hnízdo, sešel už po jednání vlády. Kolegy Hamáček s výsledky setkání seznámil v rámci jednání poslaneckého klubu, veřejně je ale nekomentoval.

 

ČSSD pouze uvedla, že jednání pokračují ve středu i ve čtvrtek. Ve čtvrtek by se měl Hamáček také setkat s prezidentem Milošem Zemanem. To potvrdil také Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. V pondělí by se měl prezident sejít s premiérem, ve středu pak s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem.

 

Po schůzce s Hamáčkem se Babiš setkal právě s Filipem. Ten prohlásil, že za premiérem stojí. O tom, jak bude strana hlasovat při případné nedůvěře vládě, se komunisté rozhodnou až příští týden.

 

 

 

Po Filipovi přišel na řadu předseda SPD Tomio Okamura, který chtěl podle svých slov využít situace. Novinářům řekl, že v souvislosti s možnou vládní krizí, v kterou by mohla vyústit kauza kolem údajného únosu premiérova syna na Krym, vidí prostor pro prosazení programu SPD. S Babišem si domluvil další schůzku na příští týden.

 

Předseda ODS Petr Fiala pak uvedl, že by se mimořádná schůze Sněmovny kvůli hlasování o nedůvěře vládě mohla konat příští čtvrtek. "Máme shromážděné podpisy, abychom mohli vyvolat schůzi o vyslovení nedůvěry vládě," uvedl na tiskové konferenci.

 

Televize Seznam odvysílala v pondělí večer půlhodinový pořad, jehož součástí byl i rozhovor se synem premiéra, Andrejem Babišem mladším. Ten přiznal, že k Čapímu hnízdu, které měl podle premiéra v rozhodnou dobu spoluvlastnit, podepsal nějaké dokumenty, údajně ale nevěděl, co podepisuje. Babiš mladší také tvrdil, že měl být proti své vůli odvezen na okupovaný Krym.

 

 

 

Andrej Babiš uvedl, že jeho syn je duševně nemocný. Kritizoval postup novinářů, kteří jej tajně natáčeli v jeho švýcarském bytě. Má jít o účelový tlak mající za cíl dostat Babiše z politiky a politicky destabilizovat Česko. Zástupci opozičních stran už avizovali, že se pokusí vyslovit vládě nedůvěru.

 

Podívejte se na celý záznam tiskové konference Andreje Babiše:

 

vbo/epa tn.cz / ČTK
Reklama