Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2017 21:11
Oslavy 17. listopadu

Koncert na Václaváku přitáhl davy, policisté museli usměrnit dopravu

Zdroj: TV Nova

Oslavy 17. listopadu vrcholí. Velké množství lidí se navečer soustředilo na Václavském náměstí v Praze, kde koncertuje řada umělců. O akci je velký zájem, policisté v okolí museli "kočírovat" dopravu.

Na demonstraci pravicových radikálů ve spodní části Václavského náměstí došlo krátce před 15. hodinou k menšímu incidentu, po kterém policisté z davu "vytáhli" minimálně jednoho člověka a odvedli ho stranou od ostatních.

 

Po třetí hodině odpoledne se demonstrace změnila na pochod, když pravicoví radikálové vyrazili směrem k Obecnímu domu a také k Národní třídě. Cestu jim ovšem zatarasili policisté včetně těžkooděnců. Muži zákona následně minimálně dva lidi zadržela. 

 

S hlasitým odporem několika protestujících se v pátek ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš při vzpomínce na Národní třídě. Obvinili ho ze zneuctění pietního místa, připomínali mu jeho údajnou spolupráci s StB a jeho kauzy jako Čapí hnízdo. Podle Babiše mají nárok projevit svobodu slova, což je jedním z výdobytků sametové revoluce. Společnost je dnes ale podle něj proti očekávání lidí z doby před 28 lety příliš rozdělená a polarizovaná.

On-line reportáž

Česko slaví 17. listopad

18:30

Kvůli velkému množství lidí mířících na koncert na Václavské náměstí museli policisté v okolí usměrňovat dopravu.

17:30

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan TN.cz řekl, že kromě dvou zadržených u České národní banky je všude klid.

17:15

"Demokracií a svobodou se dnes nejhlasitěji ohání ti, kteří odmítají výsledky demokratických a svobodných voleb," napsal na svůj facebookový profil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Babiš dnes jako první z veřejně činných politiků přišel k pietnímu místu na Národní třídě spolu s ministry ze svého hnutí Martinem Stropnickým, Karlou Šlechtovou, Robertem Pelikánem, Danem Ťokem a primátorkou Adrianou Krnáčovou.

 

Uvedl, že pokud dostane šanci sestavit vládu, udělá vše pro to, aby se jím zmiňované nálady ve společnosti zlepšily. Na dotazy novinářů, zda má již vládu pohromadě, uvedl, že není kam spěchat.

 

Při položení květin na místě, kde lidé na 17. listopad 1989 vzpomínají, uvedl, že lidé v revolučních dnech i poté později podle něj očekávali hlavně svobodu, že budou moci podnikat a cestovat.

 

 

15

GALERIE: Česko si připomíná 17. listopad

Zdroj: TV Nova

Česko si připomíná 17. listopad - 6

Hodnocení:

 

"Většina věcí se naplnila. Je skvělé, že máme svobodu, svobodu slova, což je vidět všude kolem. Na druhé straně si myslím, že lidé čekali další věci a nečekali, že společnost bude tak rozdělená, tak polarizovaná, že v ní bude tolik nenávisti. To je dneska náš velký problém," řekl Babiš.

 

 

 

Společnost je podle něho rozdělená na příznivce a odpůrce prezidenta Miloše Zemana, příznivce jeho hnutí a na "takzvané demokratické strany, které to tady za 20 let nechaly rozkrást a vytunelovat".

 

 

Podívejte se, jak si připomněli 17. listopad v Liberci:


 

ČTK/ ham TN.cz
Reklama