Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.1. 2018 21:44
Hádky ve sněmovně

O důvěře vládě poslanci hlasovat nebudou! Přerušili schůzi do úterý

Zdroj: TV Nova

O důveře vládě Andreje Babiše poslanci ve středu hlasovat nebudou. Přijali návrh Zbyňka Stanjury (ODS) na přerušení schůze až do úterních 14 hodin.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura svou žádost zdůvodnil tím, že hodinová přestávka v jednání dolní komory nestačila jejímu mandátovému a imunitnímu výboru na jeho mimořádné jednání ke kauze Čapí hnízdo, v níž figuruje Babiš.

 

Možnost pokračovat v jednání ještě tento týden odmítl Stanjura s tím, že ve čtvrtek by se Sněmovna ze zákona musela věnovat interpelacím a v pátek začíná volba prezidenta. Proti odložení byla jen KSČM.

 

Imunitní výbor má na úterní ráno naplánováno další jednání, na kterém by se Babiš a Faltýnek měli vyjádřit k žádosti policie o jejich vydání k trestnímu stíhání kvůli dotačnímu podvodu. Do diskuse na plénu Sněmovny bylo dnes večer přihlášeno ještě sedm poslanců.

 

Dění ve sněmovně jsme sledovali online:

On-line reportáž

Hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše

20:02

Naopak ještě dnes bude pokračovat jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru. Zástupci se teď radí, zda budou trvat na pozvání exdetiktiva Komárka.

19:51

Poslanci návrh přijali. Schůze byla přerušena do úterních 14:00.

19:50

Poslanci po hodinové přestávce znovu zasedají. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhuje přerušit schůzi do příštího úterý.

 

Sněmovna o osudu Babišovy vlády jednala zhruba sedm hodin. Kabinet přišel do dolní komory podpořit prezident Miloš Zeman. Ani jeho přímluva nezměnila nic na tom, že s výjimkou ANO žádná ze sněmovních stran pro důvěru hlasovat nebude, čehož si byl i Zeman vědom. Uvedl, že po další Babišově vládě bude žádat zajištění většinové podpory ve Sněmovně a že jí na její získání dá dostatečný časový prostor.

 

První část projevu Miloše Zemana:

 

Babišovi bývalí vládní kolegové Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) k tomu uvedli, že nynější Babišova vláda bez důvěry Sněmovny a v demisi bude moci být u moci dlouhé měsíce a vina za to bude kladena "zlým tradičním stranám".

 

Důvodem odmítavého postoje nevládních stran k nynějšímu kabinetu bylo podle jejich představitelů především to, že se Babiš ani nepokusil získat jejich podporu. Programové prohlášení označovali kritici za nevěrohodné a nabízející každému něco. Nejčastěji používaným příměrem pro vládní program byl dort, který v pohádce Josefa Čapka vařili pejsek a kočička a který byl ve výsledku nepoživatelný.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

Pravicoví poslanci ve své kritice zdůrazňovali i skutečnost, že Babiš byl obviněn kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Proto ho nepovažují za důvěryhodného. Pirátům a STAN se ale dopoledne nepodařilo prosadit před jednání o důvěře vládě hlasování o vydání Babiše k trestnímu stíhání. Ostatní strany to odmítly zejména kvůli tomu, že ve věci dosud nevydal stanovisko mandátový a imunitní výbor.


Bartoš chtěl jednání přerušit už dopoledne:

epa/vbo tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama