Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.6. 2017 21:05
převratný vynález

Bicykl slaví 200 let! Jaká je jeho historie? A jaká budoucnost?

Zdroj: TV Nova

Jízdnímu kolu bude zítra přesně 200 let. Jak vůbec kolo vypadalo, jak se změnilo za dvě století, jaké jsou současné trendy a jak bude vypadat za sto let? Čtěte dál...

Je 12. června roku 1817 a Karl von Dreis se právě chystá vyzkoušet svůj vynález - jednostopé dřevěné odrážedlo. Drais na odrážedle ujel šest kilometrů a to už bylo něco. "Byl to dřevěný kůň na kolech. To geniální bylo, že ty kola jsou za sebou a že lze udržet rovnováhu. To lidstvo nenapadlo tisíce let," vysvětlil podstatu převratnosti vynálezu Pavel Eliáš, sběratel jízdních kol z Technického muzea Liberec.

 

Vynález s válkou upadl v zapomnění a vzkřísil ho až v roce 1867 Pařížan Michaux, který dal kolu první šlapky. "Stal se z toho zajímavý, rychlý, ale nebezpečný stroj. Přezdívalo se mu ovdovňovač," prozradil Pavel Eliáš.

 

 

O dvacet let později, tentokrát v Anglii, kolo poprvé dostalo řetězový převod, pak volnoběžku, brzdy, světla, přehazovačku. Snížilo se, stalo se bezpečným a začalo se vyrábět v milionových sériích.

 

"Protože se zjistilo, že se hodí pro dělníky, aby mohli jezdit do továren, že se hodí na výlety. Změnilo to urbanismus měst,změnilo to postavení ženy ve společnosti. Ženy začaly sportovat. Změnilo to genetiku lidí, protože mládenec si zajel pro svoji dívku do sousední vesnice," vypočítává vlivy bicyklu Pavel Eliáš.

 

 

Dnes se u kol honí gramy, zmenšuje valivý odpor, zvyšuje pevnost a odolnost. "Posunulo se to úplně někam jinam. Hlavně, co se týká materiálů. Dříve to bylo dřevo a železo. Dneska jsou to kosmický materiály, carbon, titan," říká Jan Hataš, výrobce speciálních jízdních kol.

 

I průměr se mění. Místo 26 palců se zvětšil na 29. A zjednodušila se převodovka. Vpředu žádná - vzadu mohutná. A kola se také vyrábí se v desítkách úprav do speciálních podmínek. Od silničních, která váží pod 5 kilo, přes horská, sněžná na širokých pláštích až po odolné speciály, které se pod vámi nezlomí ani při skoku z desetimetrové výšky. Jedno kolu budoucnosti zůstane - a to poctivý lidský pohon.
 

tn.cz / gar