Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 8. 2017
Co to je?

Biologický podzim je tady! Co to znamená a jak bojovat s únavou?

Mlha
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Astronomický podzim je ještě daleko, ten biologický už ale začal. Od půlky srpna se naše tělo připravuje na náročnější období podzimu a zimy, proto více jíme a hůře se nám ráno vstává. Jak se s přechodem vyrovnat a co na podzim jíst?

Biologický podzim začíná v polovině srpna. Nesouvisí tolik s ročním obdobím ani počasím, ale spíše s našimi biologickými hodinami. Podzim vládne orgánu plic, které mají podle čínské medicíny na starosti kontakt člověka s okolím i jeho náladu.

Reklama

 

Proto na počátku biologického podzimu můžeme cítit smutek a únavu, především ráno. Často se cítíme vyčerpaní už při ranním vstávání, protože jsme stále zvyklí na letní rozvrh dne. Rána a večery už ale nejsou tak teplé a dny se krátí, proto na to musíme zareagovat, píše odbornice Daniela Pilařová.

 

Abychom se necítili tak unavení, měli bychom chodit dříve spát (kolem 22:00) a brzy vstávat (alespoň v 7:00). Kvůli různým teplotám v průběhu dne a chladnému větru jsme také náchylnější na různé nemoci. Objevují se rýmy, bolesti v krku, nachlazení.

 

Na krku noste šátek a zahřívejte se také zevnitř. Upravte svůj jídelníček, na podzim totiž začínáme přibírat a cítíme se těžkopádnější. Sáhněte po jiných jídlech - snídejte kaše, obědvejte vývary nebo krémové polévky, jezte dostatek masa. Jako příloha je vhodná rýže, případně zelenina. Tu byste ale měli vždy tepelně zpracovat, stejně jako ovoce.

 

 

Na začátku období je podle odborníků důležité dodržovat pitný režim. Orgánům podzimu, kterými je kromě plic také tlusté střevo, svědčí spíše bylinné čaje. Na kávu a černý čaj raději zapomeňte. Stejně tak omezte kouření cigaret.

 

Období je náročné také pro lidi s nemocným srdcem a depresemi. Zkuste se vyhnout stresu a více odpočívejte, vyhýbejte se větší námaze. To ale neznamená, že strávíte celý den na gauči. Vyrazte na procházku do přírody a nasávejte vzácné sluneční paprsky.

epa TN.cz
Reklama