Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2017
arabská krize

Blokáda odřízla Katar od světa. Írán poslal letadla s potravinami

Na Katar dopadá diplomatická izolace sousedů
Zdroj: TV Nova

Írán poslal do Kataru pět letadel s potravinami, další letadlo s jídlem tam odletí dnes, informují s odvoláním na íránské činitele zahraniční tiskové agentury. Také tři lodě s 350 tunami jídla se chystají odplout z íránského přístavu Bandar Dajr do Kataru, s nímž tento týden několik zemí regionu přerušilo diplomatické styky a uzavřelo s ním hranice i letecké a námořní spojení. Katar blokádu už dříve označil za porušení mezinárodního práva.

"Zatím jsme poslali do Kataru pět nákladních letadel s potravinami, které podléhají rychlé zkáze, jako je ovoce a zelenina. V každém z nich bylo asi 90 tun nákladu. Další letoun bude vyslán dnes," uvedl mluvčí íránských aerolinek Iran Air. Dodal, že v dodávkách se bude pokračovat, dokud bude poptávka. Neupřesnil ale, zda šlo o humanitární pomoc, anebo o obchod.

Reklama

 

Katar se tento týden ocitl v izolaci, která ohrožuje i jeho zásobování potravinami. Některé země, včele se Saúdskou Arábii a Egyptem, s ním přerušily diplomatické styky i letecké a námořní spojení. Uzavřela se i katarská pozemní hranice se Saúdskou Arábií, přes kterou šlo zásobování potravinami. V něm je Katar závislý na dovozech.

 

Írán také otevřel svůj letový prostor pro dalších asi 100 letadel z Kataru denně. Podle íránské státní tiskové agentury se tak letecký provoz nad Íránem zvýšil o 17 procent.

 

 

Několik blízkovýchodních států přerušilo diplomatické styky s Katarem oficiálně proto, že tato země podle nich podporuje teroristická hnutí, včetně například palestinského radikálního hnutí Hamas. Katar obvinění odmítá s tím, že pomáhá snižovat hrozbu terorismu podporou skupin, které bojují s chudobou a požadují politické reformy.

 

Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání dnes uvedl, že Hamas je "legitimní hnutí odporu", a ne "teroristická organizace, jak ji vidí USA". Nicméně řekl, že jeho vláda "nepodporuje Hamas, ale palestinský lid".

ČTK
Reklama