Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.2. 2017 17:21
věda a vesmír

Vědci mají klíč k záhadě zrychlujícího vesmírného oblaku

Bludná černá díra přitahuje plyn - Umělecké zobrazení
Zdroj: Keio University

Najít černou díru je velmi složitý proces, protože je není možné pozorovat přímo. Místo toho se zkoumá jejich vliv na okolí. Japonským vědcům se podařilo objevit bludnou černou díru pomocí nové metody, která vznikla při výzkumu zbytků mlhoviny.

Tým vědců vedený Masayou Yamadem z univerzity Keio studoval zbytky supernovy přibližně 10 tisíc světelných let od Země. Výzkumníci chtěli zjistit, kolik energie dal výbuch pohybujícímu se plynu, místo toho ale objevili černou díru.

 

Pozorování uveřejněné na portálu Astrophysical Journal Letters ukazovalo zajímavou plynovou formaci pohybující se mimo mlhovinu. Kvůli tvaru a rychlosti dali formaci název "Střela".

 

"Většina Střely se pohybuje rychlostí 50 metrů za sekundu, ale vrchol Střely má rychlost až 120 kilometrů za sekundu," uvádí Yamada v pozorování. Kinetická energie je několikrát větší, než jí mohl dát výbuch supernovy, navíc se formace o délce přibližně dvou světelných let pohybuje proti směru rotace Mléčné dráhy.

 

Vědci přišli s dvěma teoriemi, co zrychlení způsobuje, v obou případech pracují s černou dírou. Při explozivním scénáři ovlivňuje zbytky mlhoviny blízkost černé díry, která přitáhne plyny k sobě, což způsobí masivní explozi. Ta vystřelí část mlhoviny pryč.

 

 

Podle druhého modelu proletěla zbytky mlhoviny bludná černá díra, která s sebou táhne proud částic. Podle tohoto modelu by černá díra musela být 36 krát masivnější, než je naše Slunce.

 

"Objevili jsme nový způsob, jak najít černé díry," uzavřel Tomoharu Oka z univerzity Keio. Podle teoretického modelu je v naší galaxii mezi 100 miliony a miliardou černých děr, vědcům se podařilo najít jich zatím jen asi 60.
 

klma TN.cz