Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 8. 2016
častá fobie

Bojíte se létání? Nejste sami! Rady, jak se strachu rychle zbavit

Strach z létání
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Strach z létání patří mezi nejběžnější lidské fobie. Je totiž kombinací několika různých strachů, například z výšek, ze tmy, ze stísněných prostor apod. Stejně jako s každým jiným strachem, i s tím z létání se dá pracovat, stačí vědět, jak na to.

Ačkoli je létání tím vůbec nejbezpečnějším způsobem cestování, lidi, kteří mají z letadel hrůzu, tímto faktem příliš neuklidníte. Říká se, že nejrizikovější na cestě letadlem je cesta autem na letiště. Vždyť během létání zemře podle statistik jen jeden člověk z milionu.

 

Ty, kteří cestují letadlem, můžeme rozdělit do tří skupin. První létání milují a užívají si ho, druzí z něj mají nepříjemný pocit a let nějakým způsobem přetrpí, ty třetí by do letadla nedostalo ani stádo volů.

 

Pokud ani vy nepatříte mezi milovníky nebeského cestování, ale přesto potřebujete cesty letadlem zvládat, přečtěte si, jak se strachem bojovat.


Příznaky strachu z létání

Zkušenosti s nějakým typem strachu měl v životě snad každý, vždy se ale projevuje jinak. Mezi fyzické projevy strachu z létání patří svalové napětí, těžké a zrychlené dýchání, bušení srdce, potíže s trávením, bolesti břicha, pocení apod. Na psychice se podepisuje zhoršeným vnímáním a úsudkem, negativními nutkavými myšlenkami či zhoršením paměti.

 

Zjistěte, jak letadlo funguje

Připadá vám letadlo jako několik tun kovu, které se drží ve vzduchu jen silou vůle? Bojíte se zbytečně, letadla jsou těmi nejbezpečnějšími dopravními prostředky. I když ve vzduchu dojde k nějaké poruše, jsou v letadle další systémy, které se o hladký chod stroje postarají. Nastudujte si technickou stránku toho, jak letadla fungují, budete vědět, na čem jste. Bát se nemusíte ani turbulencí, nikdy žádnou vážnou nehodu nezpůsobily.

 

 

Důvěřujte personálu

Mějte absolutní důvěru v piloty, letušky i stewardy. Žádný jiný personál na světě totiž není tak profesionálně vyškolen jako oni. Piloti musí před prvním letem nalétat tisíce hodin v menších strojích, palubní personál zase přesně ví, jak se zachovat v krizových situacích. Neváhejte si s nimi o své úzkosti popovídat, určitě vám pomohou.

 

Myslete pozitivně

Snažte se do letadla nenastupovat hned s pocitem, že stroj jistě brzy půjde k zemi. Myslete na to, že po příletu na vás čeká vysněná dovolená nebo vás na letišti vítají vaši blízcí. Nenechte negativní myšlenky, aby vás ovládly, ihned po příchodu do letadla se snažte zabavit - vytáhněte si křížovky, pusťte si písničky nebo film. Ideální je rozdělit si let na kratší úseky a v každém dělat jinou činnost, na vtíravé myšlenky pak nebudete mít čas. Pokud je to možné, projděte se uličkou, prostor vám potom nebude připadat tak stísněný.

 

Dechová a svalová cvičení

Pokud cítíte, že už na vás doléhá záchvat paniky, snažte se ho potlačit správným dýchání. Zkuste na chvíli zadržet dech, poté se zhluboka nadechněte a zhluboka vydechněte. Vhodné je dýchání spojit také se svalovým cvičením. Stahujte sedací svaly, přerušíte tak nervové vzruchy, které prouděním přes páteř způsobují stres.

 

 

Připravte se předem

Na cestování letadlem se snažte připravit už doma. Představujte si, jaké situace mohou během letu nastat. Začněte od těch nejjednodušších, v představách se snažte najít například vlastní sedadlo. Musíte v sobě navodit podobné pocity, jako byste byli v letadle. Snažte se při těchto představách zcela uklidnit a postupujte k těm náročnějším, jakým je třeba přistání nebo turbulence. Pokud je už doma budete zvládat bez stresu, podaří se vám to lépe i naostro.

 

Navštivte odborníka

Jestliže žádná z předešlých technik nepřinesla kýžené ovoce, je možná na čase navštívit odborníka. Psycholog vám pomůže odstranit blok, který vám brání si let náležitě užít, nebo ho přinejmenším důstojně přežít. Může vám také předepsat léky na uklidnění. Existují také speciální kurzy, které pomáhají se strachu z letadla zbavit, pustí vás při něm také na trenažér, kde si vše vyzkoušíte na vlastní kůži.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Seděli v letadle přímo u křídla s motorem. Jakmile se na něj za letu podívali, okamžitě začali křičet!

Holčičce se v letadle při přistávání chtělo na záchod! Neuvěříte, co jí babička poradila

mom TN.cz