Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 9. 2017
Fobie z letadel

Bojíte se létání? Zbavte se strachu jednou provždy! RADY

Strach v letadle
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Prázdniny jsou sice u konce, sezóna dovolených ale trvá celoročně. Možná jste se v létě nevydali za mořem jen kvůli tomu, že se bojíte létání. Z cestování letadlem má větší či menší strach téměř polovina lidí! I s tím se dá ale pracovat - přečtěte si, jak na to.

Letadlo je vůbec tím nejbezpečnějším dopravním prostředkem, i přesto se cestování vzduchem bojí neuvěřitelných 40 procent lidí. Pokud mezi ně patříte i vy, nemusíte věšet hlavu. Na dovolenou můžete letět i tak - stačí se pokusit strach překonat a trochu ho snížit.


1. Zjistěte, jak funguje letadlo

Říkáte si, jak se může několikatunový kolos udržet ve vzduchu? Svírá se vám srdce, jakmile se křídlo jen trochu nakloní? Bojíte se všech zvuků v letadle? Zjistěte odpovědi na všechny své otázky! Stačí se zeptat letušky nebo před odletem strávit několik minut na internetu.

 

Nevěřte katastrofickým filmům, ve kterých selhávají motory a vypadávají různé systémy. Ve skutečnosti motory nahradí ty záložní, aby piloti mohli bezpečně přistát. Letadlo navíc ve vzduchu drží křídla, ne motory - střemhlavý pád proto ani v případě selhání motorů nehrozí. Letadlo pak funguje na základě množství vzájemně propojených zástupných systémů, které v případě selhání jednoho zasáhnou.


 

2. Vyberte si let, který vám vyhovuje

Pokud vás stresuje dlouhý pobyt na palubě, zkuste najít přímý let. Vyhněte se také nočním letům, při kterých vidíte venku jen tmu. Platí také, že čím větší letadlo, tím menší otřesy a klidnější let. Pomoct může také návštěva letiště před odletem. Zkuste se také vyhnout stresu před cestou, vše si naplánujte.

 

Vyberte si sedadlo nad křídlem, u nouzových dveří nebo v uličce. "Na křídlem bývají pohyby letadla cítit nejméně, navíc není přes křídlo vidět na zem. U nouzových dveří nebo v uličce je zase více místa a případné projevy klaustrofobie mohou být mírnější," uvedl ředitel Letuška.cz Josef Trejbal.


Další rady, jak se zbavit strachu z létání, čtěte v druhé části článku:

 

 

epa TN.cz