Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 7. 2018
návrh zákona

Bojíte se očkovat děti? Stát chce při problémech dávat odškodnění!

Zdroj: TV Nova

Stát chce odškodnit rodiny dětí, kterým se kvůli očkování zhorší zdravotní stav. A to na základě nového zákona, který připravuje ministerstvo zdravotnictví. Hotový by měl být v polovině července.

Odškodnění by se měly dočkat děti, které budou mít závažné komplikace nejen po povinném očkování, ale i po plošném. Týkat se tedy bude i vakcíny proti pneumokokovi a karcinomu děložního čípku.

 

Třeba u Šimona problémy odstartovaly po prvním povinném očkování. Hned následující den po podání vakcíny se u něj začaly objevovat záškuby v rukách, které brzy přerostly v silné epileptické záchvaty. Ty má několikrát za den.

 

"Je z něj ležící mimino, záchvatující. Invalidní vozík potřebujeme denně. Šimonek na něm jezdí do školy," vysvětlila jeho maminka Pavlína.

 

Stát pod hrozbou pokuty některá očkování nařizuje, následky ale neodškodňuje. To by se však mělo změnit. Podle připravovaného zákona by měl stát odškodňovat vážné následky po povinném, ale i plošném očkování.

 

 

Týkat by se tedy mělo hexavakcíny a očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím,ale i vakcíny proti pneumokokům a karcinomu děložního čípku.

 

"Chceme odškodňovat následky, které budou dlouhodobého rázu - to znamená, že budou handicapovat dítě dlouhodobě, možná i na celý život," prohlásil epidemiolog Roman Prymula.

 

Ročně je v Česku nahlášeno kolem tisícovky nežádoucích účinků po povinném očkování. Těmi nejběžnějšími jsou teplota, únava nebo třeba zarudnutí v místě vpichu. Těch závažných, kterých by se odškodnění týkalo, je minimum. "Dá se očekávat, že těch opravdu odškodněných bude kolem pěti ročn," myslí si Prymula.

 

Odškodnění se navíc nebude vztahovat na případy, které se staly před účinností zákona. Tam by se prý jen těžko zpětně dokazovalo, že postižení souvisí právě s očkováním.

 

Do jaké výše by se mohlo odškodnění v jednotlivých případech vyšplhat, zatím jasné není, odborníci o tom stále diskutují. Vyplácet by se ale mělo ze speciálního státem spravovaného fondu. V září by nový zákon měla dostat na stůl vláda.

Martina Kuzdasová/ lud TN.cz
Reklama