Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.5. 2018 20:20
Silné bouřky

Velká voda zaplavovala domy! Podívejte se na tu zkázu

Zdroj: TV Nova

V okresech Příbram, Plzeň-Jih a Rokycany hrozí extrémní nebezpečí povodní, varovali ve čtvrtek večer meteorologové. Prudký vzestup hladiny způsobily intenzivní bouřky. Podle ČTK musely první obce přistoupit k evakuaci.

"V oblasti Brd (okresy Příbram, Rokycany, Plzeň-jih) spadlo za uplynulé období 24 hodin 60-90 mm, vyjímečně přes 100 mm srážek. V zasažené oblasti nadále prší. Srážky jsou přechodně zesilovány pokračující bouřkovou aktivitou," varovali ve výstraze vydané před 21. hodinou meteorologové.

Reklama

 

Problémy mají hlavně toky, které odvodňují oblast Brd, tedy Litavka, Klabava a Červený potok.  Kupříkladu v Hořovicích na Berounsku ve čtvrtek odpoledne velmi rychle stoupla hladina Červeného potoka. Zatímco v pět odpoledne byla hladina na výšce 28 centimetrů, o půl hodiny později to bylo 84 centimetrů. V současné době platí v Hořovicích na Červeném potoku druhý povodňový stupeň.

 

Kritická byla v noci na pátek situace na řece Litavce. Ta po půlnoci v obci Čenkov dosáhla dokonce III. stupně povodňové aktivity. Litavka působila na Příbramsku starosti takřka ve všech vesnicích, kterými protéká.

 

Například v obci Trhové Dušníky se začala pomalu vylévat z břehů a zaplavila pár přilehlých zahrad a fotbalové hřiště. Dobrovolní hasiči zde museli zbudovat několik provozirních stěn z pytlů naplněných pískem. "V pět hodin odpoledne jsme vyhlašovali II. stupeň a v půl desáté večer už III. stupeň, to už voda začala vystupovat z břehů," popsal eskalaci hladiny Litavky starosta Dušníků Milan Smíšek.

 

Podle jeho slov dobrovolní hasiči z Dušníků pomáhali i v okolních vesnicích Podlesí a Obecnice, kde byla situace ještě horší a voda vytopila několik domů.

 

V obci Zaječov na Berounsku museli v podvečerních hodinách zahájit evakuaci obyvatel. V obci jsou dva rozvodněné potoky, uvedla ČTK.

 

"V nejbližší době nelze na menších tocích ojediněle vyloučit krátkodobé překročení 3. stupně povodoňové aktivity," upozorňují meteorologové.

 

15

GALERIE: Blesková povodeň v Kotovicích

Zdroj: HZS Plzeňský kraj

Blesková povodeň v Kotovicích - 5

Hodnocení:

 

Silné bouřky způsobily problémy třeba u Božetic na Písecku, kde se před 17. hodinou na silnici vyvalilo tolik bahna, že se tudy nedalo projet a dopravu začali řídit policisté.

 

Mezi Kotovicemi a Stodem na Plzeňsku přívaly vody pro změnu zaplavily dva kilometry silnice. I tudy řidiči neprojedou, policisté tipují, že se situace zlepší až večer.

 

Kolem 17. hodiny se pásmo bouřek pozvolna přesunulo z Jihočeského kraje do středních Čech a na Plzeňsko a odtud postupuje dál do Německa.

 

Silné bouřky řádily už během středy a výstraha před nimi platí i dnes. Konkrétně od 13 do 23 hodin pro Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj, dále pak pro Prahu a Vysočinu.

 

Kolem půl třetí meteorologové výstrahu zpřesnili. Ve Středočeském, Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji varují před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami. 

 

Udeřily silné bouřky i u vás? Pošlete nám fotky a videa na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

"V jihozápadní polovině Čech se vyskytují místy bouřky, ojediněle i velmi silné s krátkodobými srážkovými úhrny kolem 50 mm. Bouřky postupují jen zvolna k severozápadu a bouřková činnost zde bude pokračovat," uvedli ve čtvrtek brzy odpoledne meteorologové. 

 

V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů či podemletí komunikací

 

 

Bouřková činnost bude v noci na pátek jen částečně slábnout a silné bouřky se místy budou tvořit v jihozápadní polovině území také během pátku. V pátek večer a v noci na sobotu budou bouřky slábnout," upozorňují meteorologové.

 

Od víkendu by už mělo být jasno až polojasno s teplotami okolo 25 stupňů. Přeháňky a bouřky by se měly objevovat už jen velmi ojediněle. V příštím týdnu pak mohou teploty šplhat až k tropické třicítce.

 

Bouřky řádily už ve středu

Bouřky zasáhly ve středu odpoledne a v podvečer západní Čechy. Hasiči zasahovali u desítek případů. V Ostrově na Karlovarsku ucpaná kanalizace zatopila panelový dům. Silné krupobití a déšť pak zasáhly Kyselku u Karlových Varů.

 

Hasiči měli napilno i v Praze, a to hlavně v oblasti Březiněves, Zdiby, Miškovice a Třeboradice. Jednalo se hlavně o zásahy zatopených sklepů, ucpaných odtoků kanalizací a hasiče také potrápilo bahno z polí. V Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku udeřil blesk do střechy domu a zapálil ji, naštěstí v té chvíli uvnitř nikdo nebyl.  

 

 

Předpověď počasí

Čtvrtek

Dnes by mělo být polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Během dne v jihozápadní polovině území přibývání další oblačnosti a přeháňky a bouřky četnější, ojediněle i velmi silné. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s v bouřkách přechodně zesílí. Večer bude vítr slábnout.

 

 

Pátek

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle, v jihozápadní polovině území místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné. V severovýchodní polovině území odpoledne a večer místy až skoro jasno. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, na jihozápadě Čech kolem 20 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

 

Sobota

Začátek víkendu by měl být jasný až polojasný, během dne v severovýchodní polovině území až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 5 m/s v bouřkách přechodně zesílí.

 

Neděle

V neděli by mělo být jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

 

 

Pondělí

Na začátku příštího týdne by mělo být jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

 

Výhled od úterý do čtvrtka

V dalších dnech bude podle meteorologů jasno až polojasno, během dne při zvětšené oblačnosti místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 17 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 31 °C.

 

Podívejte se na předpověď počasí:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Obáváte se bouřky? Tak si dejte pozor, aby se vám nestalo to, co tomuhle studentovi!

mom TN.cz
Reklama