Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 2. 2017
selhává sexuální výchova?

Brala antikoncepci jen po styku, teď je těhotná. Ví děti o sexu dost?

Mladá těhotná žena
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Jsou dospívající děti dostatečně poučeny o sexuálním životě, nebo mají v této oblasti mezery? Problematika sexuální výchovy v Česku je stále ožehavým tématem. Děláme toho pro děti dost?

Poznali se na diskotéce, přeskočila mezi nimi jiskra a za devět měsíců se nestačili divit. Takových příběhů je v dnešní době plný internet. Na redakci TN.cz se obrátila jedna z čtenářek, která je ze stávající situace šokovaná. Podle ní rodiče v současnosti nezvládají výchovu svých potomků, zvláště co se sexuální problematiky týče.

 

"Již dost let chodím na server věnovaný nastávajícím maminkám. V diskuzi řešíme různá témata - jak to v těhotenství a po narození dětí bývá. Poslední týdny tam přibývá hodně mladých maminek, těžko je nazvat maminkami, protože většinou se to řeší interrupcí. Jsou to děvčata mezi 15-17 roky," začala vyprávět Renata.

Vyučuje se sexuální výchova v Česku správně?

Hlasovalo 332 lidí.

 

Podle ní to vždy začíná stejně - otázkou: "Můžu být těhotná?" "Po přečtení příspěvku, kdy se rozepíšou o tom, jak to vše probíhalo, je jasné, že mají pěkný problém. Jsem z toho už opravdu v šoku a nechápu, jak je možné, že v dnešní době internetu a rádoby rodičů, co se svým dětem věnují, je tohle možné," popsala své pocity Renata.

 

"Většinou ty holčiny netuší, o čem to vše je. Začnou se s Vámi dohadovat, že si přítel dával pozor a že provozovali přerušovaný styk, jak je možné, že otěhotněly apod. Například jedna slečna přišla s tím, že si myslela, že antikoncepce se bere vždy po styku. Dnes je v 10 týdnu těhotenství a má pár dní na to, aby vše rodičům řekla a rozhodla se, co dál. Je jí 16 let," popsala.

 

 

Podle Renaty jsou na vině rodiče, kteří si nedokážou s dětmi otevřeně promluvit a vysvětlit jim, co to sex je a co musí dělat proto, aby se do jiného stavu nedostaly. Ona sama má 12letou dceru a připravuje se na to, jak jí všechno vysvětlí. "Samozřejmě s ohledem na její věk, ale radši se budu sama někdy červenat, než abych pak řešila, zda jí pomůžu s výchovou jejího dítěte, když sama dítětem ještě bude," zakončila.

 

Co na to odborníci

Sex je přirozenou součástí života, není tedy na místě, aby rodiče o sexualitě doma nemluvili. Čím dřív s vysvětlováním začnete, tím lépe - samozřejmě ale vždy s ohledem na věk dítěte. Už malým dětem se ale nemusíte bát říct, že tatínek má penis a maminka prsa a vaginu. 

 

Už ve školce děti začínají zjišťovat, že existují rozdíly mezi holčičkami a chlapci. Od té chvíle byste měli dětem citlivě vysvětlovat, jak to vlastně je. Rozhodně nečekejte až do puberty, mohlo by být pozdě. Pokud se dítě zeptá, odpovězte mu, i když vám to bude nepříjemné.

 

Důležité je probrat s dětmi všechny možné způsoby antikoncepce. Děvčatům by potom měly rodiče vysvětlit, jak je to s menstruací. Nespoléhejte na to, že se váš potomek vše dozví ve škole, ta hraje jen vedlejší roli.

 

Na školách je sexuální výchova vyučována v rámci různých předmětů - biologie, rodinná či občanská výchova, výchova ke zdraví apod. Dozví se tak o principu rozmnožování, pohlavních chorobách, ale spadají sem také pravidla společenského chování, vědomí změn spojených s dospíváním či morálka a etika.

 

 

Pro pedagogy je kvalitní výuka sexuální výchovy velmi náročná. V roce 2010 dokonce vydalo ministerstvo školství příručku, která měla učitelům s výukou pomoci. Kvůli obrovské vlně kritiky ji ale muselo ze svých stránek stáhnout.

 

Například Výbor na obranu rodičovských práv inicioval petici, aby se sexuální výchova podle příručky ve školách vůbec neučila. Podle něj by měla zůstat výhradně na rodičích.

 

Statistiky mluví jasně

Hrůzu nahánějící scénáře o tom, že stále více dívek nechtěně otěhotní, statistiky nepotvrzují. Zatímco před deseti lety otěhotnělo asi 6400 dívek ve věku 15 - 19 let, v roce 2015 jich bylo o dva tisíce méně.

 

Počet těhotných žen

 

Klesá také počet potratů, a to jak mezi mladistvými, tak mezi ženami celkově. A to i přesto, že výrazně klesl počet žen, které užívají hormonální antikoncepci.

 

Počet potratů

 

Překvapivým zjištěním ze statistik je, že přibylo nejmladších maminek, tedy těch, kterým je méně než 14 let. V roce 2014 se narodilo dítě šesti z nich, o rok později už třinácti.

 

Počet živě narozených dětí

 

Pozn. do celkového počtu narozených dětí se nepočítají ty, které přišly na svět mrtvé.

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.2. | 09:16 vlada-2222
8
Co lidé před příchodem internetu?Tenkrát to byl problém,ale dnes není co ...
23.2. | 10:14 Přemysl Švec
-6
co se týče sexu a asexuální výchovy tak sex patří až po manželství jinak je to ...
21.4. | 20:32 lotyloty
0
Krásná ukázka účelného výkladu dat: "V roce 2014 se narodilo dítě šesti z nich, o rok později už třinácti." Autor zapomněl dodat, že v roce 2010 se narodilo 15 a v roce 2011 dokonce 19!!! A to byly i roky s mnohem vyšším počtem potratů v této věkové skupině 43/2010, 33/2011, v roce 2015 ...
23.2. | 16:28 josefvyskoc
0
kdyby to delala do analu jako vsechny jeji kamaradky, tak se ji nic takoveho nestane a jeste usetri za predrazenou antikoncepci, nebo co to vlastne brala za lentilky ! ))))))...inu , chybama se clovek uci !)))) ...
23.2. | 16:05 sperma1
1
Já bych povolil sex az od 20 let !!! Protože v dnešní době jsou všichni nactileti extrémně nevyspeli !! ( kromě me)!! Když potom nic neví tak at nesukaji !!!
23.2. | 13:31 sigr
1
Holčině gratuluji, na to jsou vždy zapotřebí dva. A jestli si to holčina ne vyGOOGLOVALA tak měla ve škole dávat větší pozor. Narození dítěte je zázrak,výchova pěkná fuška :)
23.2. | 13:29 Petr Kelenda
1
Chce to počkat až dorazí do ČR muslimští gynekologové a bude všechno vyřešeno. Sobotka už na tom pracuje! Muslimáci Vám ukážou zač je toho loket! Těhotné budou i 12 leté....
23.2. | 12:53 josefvyskoc
1
tady uz muze pomoci jen radim uzel z lentilkami arginmax, ty zaberou snad na vsechno, vo tom zadna ))))))...
23.2. | 12:08 sperma1
3
jenom v socialne vyloucenych lokalitach muze otehotnet 15-17ka !!
23.2. | 10:15 cb31
-1
to byli asy nake falesne leky...
23.2. | 10:14 Přemysl Švec
-6
co se týče sexu a asexuální výchovy tak sex patří až po manželství jinak je to smilstvo neboli sex před manželstvím a to je největší hřích světa
23.2. | 09:43 Roman Skala
1
Nemá prcat.