Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.1. 2019 20:31
Zdražování

Brambory jsou čím dál tím dražší! Kilo stojí přes 20 Kč a bude hůř

Zdroj: TV Nova

Cena brambor vyletěla v posledních měsících prudce vzhůru. V obchodech teď stojí v průměru jeden kilogram přes dvacet korun, což je o polovinu více než před rokem. A lepší to nebude ani v budoucnu. Podle pěstitelů budou brambory nejspíš dál zdražovat.

Pětašedesát kilogramů brambor je průměrná roční spotřeba každého z nás. Jejich cena ale v posledních měsících přepisuje jeden rekord za druhým. Třeba v pátek jeden z velkých řetězců prodával kilogram i za bezmála šestadvacet korun.

 

Suché léto totiž bramborám extrémně nepřálo. Drtivá většina farmářů tak sklidila jen zlomek obvyklé úrody.

 

Výnosy tam byly místo dvou set metráků tak třicet, čtyřicet na hektaru. Dělám brambory už třicet let a tak špatný rok jsem ještě nezažil," řekl soukromý zemědělec Jaroslav Glos. "Odrůdy, které byly pozdní, tak ty dostaly nejvíc zabrat. Ten výnos tam byl úplně propadák," dodává jeho kolega Jan Machů.

 

 

Už na přelomu léta a podzimu, tedy v době sklizně, se prodávaly brambory podstatně dráž než jiné roky. Mnozí farmáři svá pole dokonce zavlažovali, aby vůbec něco sklidili.

 

Katastrofální sucho navíc postihlo takřka celou západní Evropu. Brambory tak není kde brát. "Neúroda byla velmi masivní. To znamená, že tam chybí dva až tři miliony tun brambor," vysvětluje předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

 

 

Je tak velmi pravděpodobné, že políček s bramborami bude na vesnicích přibývat. "Já si myslím, že do měsíce skončí české brambory a pak ta cena bude v rukou obchodníků, kteří brambory dováží," dodává Miloslav Chlan.

 

Otázkou je, jak to bude s cenou brambor v létě. Pokud bude sucho i letos, zlevňovat určitě nebudou.

pan, Petr Zapletal TN.cz
Reklama