Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 5. 2017
Rady odborníků

Braňte děti před Modrou velrybou: Policie vydala návod pro rodiče

Hra Modrá velryba
Zdroj: Profimedia
Nebezpečná hra Modrá velryba. Ilustrační foto

Policie varovala veřejnost před nebezpečnou Modrou velrybou. Hry, která se rychle šíří, se obávají lidé po celé Evropě. Podle britských odborníků je důležité naučit děti se bránit proti tlaku vrstevníků a naučit je říkat ne. Připravili návod pro nezletilé a jejich rodiče.

Nebezpečné Modré velryby se děsí i Velká Británie. Odborníci varují děti i jejich rodiče a připravili dva seznamy užitečných tipů. Ty fungují jako prevence před touto hrou, ale i dalším nebezpečím, kterému mohou být nezletilí vystaveni, protože neumí říkat ne. Napsal o tom deník The Sun. 

 

Podle odborníků mohou mít na děti negativní vliv jejich vrstevníci, které neumí odmítnout. Tlak okolí často vede ke špatnému rozhodnutí, kterým může být i Modrá velryba.

 

Jak mají postupovat děti

1. Odmítnout kamaráda sebevědomě: Pokud vám nějaký kamarád nabízí, ať s ním hru vyzkoušíte, musíte mu umět říct ne. Je to vaše volba. Vy máte právo se rozhodnout a odmítnout ho. Nikdo vás nemůže nutit do toho, abyste se dobrovolně vystavil nebezpečí.


2. Snažte se druhé nesoudit: Pokud budete respektovat různá rozhodnutí vašich kamarádů, oni budou respektovat vaše.

3. Buďte obklopeni přáteli, kteří dokážou říct ne: Naučí vás to chovat se v tomhle směru podobně jako oni. Vyhledávejte také pouze kamarády, kteří hru Modrá velryba nehrají a nikoho k tomu nenavádí. 


4. Náhradní plán:
Pokud vám někdo nabízí něco, čemu se nechcete věnovat, nabídněte mu jinou činnost, kterou můžete dělat společně.

 

 

Jak mají postupovat rodiče: Důležitá je komunikace. Naučte děti bojovat s tlakem vrstevníků - promluvte si s nimi o tom.

1. Vytvořte vhodný okamžik: Ujistěte se, že na rozhovor máte oba dostatek času, že zvolíte vhodnou chvíli, kdy bude uvolněná atmosféra. Váš potomek musí vědět, že jde pouze o rozhovor, nikoliv o rozkaz.

 

2. Poslouchejte: Vyhněte se tomu, že budete mluvit pouze vy. Dítěte se musíte i ptát. Poslechněte si jeho obavy a postřehy.

 

3. Vemte jejich obavy v potaz: Pokud zlehčíte jejich obavy a pocity, tak způsobíte pouze to, že se vaše dítě uzavře. Příště s vámi nebude chtít mluvit o tom, co ho trápí.

 

4. Cvičte s nimi odmítaní: Nacvičte si způsoby, jak čelit tlaku vrstevníků. Naučte je, jak se mají prosadit a postavit se za svůj názor. Naučte jim vybudovat sebedůvěru.

 

5. Pobídněte k budoucí konverzaci: Řekněte jim, že za vámi mohou vždy s čímkoliv přijít. Především, pokud budou mít z něčeho obavy.

has TN.cz