Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 6. 2017
překvapivý krok

Breivik už není Breivik. A ani Anders. Změnil si jméno i příjmení

Anders Breivik u soudu
Zdroj: Profimedia
Anders Breivik se teď jmenuje Fjotolf Hansen

Norský hromadný vrah Anders Behring Breivik si zcela změnil jméno. Legálně se nechal přejmenovat na Fjotolfa Hansena. Důvod nesdělil.

Norský hromadný vrah Anders Behring Breivik, který dostal trest 21 let vězení za to, že v červenci 2011 zabil při atentátech v norské metropoli Oslo a v její blízkosti 77 lidí, si legálně změnil jméno na Fjotolf Hansen.

 

Zprávu dnes s odvoláním na Breivikova advokáta Öysteina Storrvika přinesla agentura Reuters. "Nějaké důvody mi uvedl, ale nechci to, o čem jsme mluvili, rozebírat," řekl Storrvik.

 

Norští občané mohou svá jména v oficiálním rejstříku svobodně měnit, ale nemohou přitom volit slova, jež by mohla někoho urážet či poškodit. Podle Norského statistického úřadu má příjmení Hansen více než 52.000 osob z celkem pěti milionů obyvatel země, kdežto křestní jméno pouze Fjotolf méně než čtyři.

 

Agentura AFP napsala, že firma Breivik Geofarm, již Breivik založil a nakoupil přes ni hnojivo na výrobu bomby, je nyní v obchodním rejstříku registrována na jméno Fjotolf Hansen.

 

Norský nejvyšší soud ve čtvrtek rozhodl, že se nebude zabývat odvoláním odsouzeného, který si stěžuje na podmínky ve vězení - držení v izolaci, časté osobní prohlídky, používání pout a další opatření - a který tvrdí, že Norsko porušuje jeho práva. Breivikův obhájce Storrvik vzápětí oznámil, že jeho klient se odvolá k Evropskému soudu pro lidská práva.

 

Norský vězeňský systém je zaměřený více na nápravu zadržovaných než na trest a většina veřejnosti považuje podmínky Breivikova věznění za velmi humánní. Ve věznici v jihonorském městě Skien má Breivik k dispozici tři cely - obytnou, pracovní a tréninkovou o celkové ploše 30 metrů čtverečních. Po celý den se mezi nimi může volně pohybovat. Má také dostatečný přístup k dennímu světlu. V celách má mimo jiné psací stůl, televizi s DVD přehrávačem, X-box, elektronický psací stroj či běhací pás.

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.6. | 02:33 arnold-rimmer
6
Milos Trasimi: Ty jsi cikán a snažíš se používat asiaty a převážně mongoly jako ...
9.6. | 22:06 Milos Trasimi
-7
Okamzite dej tu hnatu dolu sic ti ji urvu u samotne prdale debille!!!!
11.6. | 01:58 Stefan Pongo
1
Náhlasit nevhodný komentář
arnold - rimmer Proč chlape urážíš, to umím i já,ale nemám důvod.Jen mi vadí proč uvádíš takové hlouposti o původu čechů. Jsi li čech tak se tak si alespoň prostuduj něco o svém původu a neukazuj svou nevědomost.
10.6. | 23:46 rondysek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi tak dlouho dokud tě bude bavit všechny urážet.
10.6. | 23:26 arnold-rimmer
1
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi: Češi jsou čistí Evropané a slovanský národ a hlavně tví bohové. Na tom nic nezměníš. Jak se nově ukazuje, tak ty a tvůj druh máte primitivní opičí geny. Jste více zvířata, více opice než lidé. Jen se plaz a třes před svými českými bohy.
10.6. | 23:21 arnold-rimmer
1
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi: A přestaň už svým českým bohům závidět vznešený slovanský původ. Češi jsou mix různých národů nejen slovanského, ale i římského a keltsko-germánského. Zato ty Trashimi máš krev zlodějů a te nejvější špíny z Indie.
10.6. | 23:12 arnold-rimmer
1
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi: Přestaň si tu vymýšlet retardíku. Tvoje matka je opice z indie a tvůj fotr zloděj z Altaje. Češi tví bohové, kteří byli zrozeni v Evropě. Celý svět to ví a ty na tom nic nezměníš, ty ubožáku.
10.6. | 23:10 arnold-rimmer
1
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi: Spousta čechů jsou blonďáci, tak mi pověz jak můžou mít indicko-činsko-mongolské geny ty retarde? To jsi spíš ty. Špinavej cikán, jehož nomádská národ nikdy nic nedokázal, pouze kradl. Tvůj národ je ten jediný zlodějská a celý svět to ví.
10.6. | 23:09 arnold-rimmer
1
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi: Ty retarde se nauč číst. Boi, jednak neznamená vůbec nic. To sis vymyslel. A keltský kmen, který žil na území ČR byl Boii. Dvě i. Po nich je pojmenovaná česká zem Bohemia - Boiohaemum, což pojmenovali ŘÍMANÉ a znamená to země bójů.
10.6. | 23:07 arnold-rimmer
1
Náhlasit nevhodný komentář
Stefan Pongo: Kdybys byl chytřejší než opice, tak bys věděl, že to hovadina není. Důkazy máš před tvým dementním frňákem, ale pokud ti to nestačí, můžeš se poptat lidí, co tyto výzkumy prováděli.
10.6. | 21:27 Radek Trnovec
0
Náhlasit nevhodný komentář
Óó Trasímek lulínekk opět duchaplný komentář :-D :-D Pomoooooooooc to je vůůl :-D
10.6. | 21:12 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Je to ubohost Cechu.