Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 6. 2016
Odchod z EU

Brexit štěpí Spojené království, hrozí mu totální rozpadnutí!

Zdroj: TV Nova

Britové si ve čtvrtek odhlasovali odchod z Evropské unie. Zdaleka ne všechny regiony s ním ale souhlasí. Ti, kteří hlasovali proti, by teď chtěli vyhlásit nezávislost a zůstat v Evropské unii. Reálně tak hrozí, že po více jak 300 letech Skotové opustí společný stát s Angličany a Velšany.

Referendum vrazilo klín do staletí fungujícího společného státu Angličanů, Velšanů, Skotů a obyvatelů Severního Irska. První a druzí hlasovali pro odchod země z Evropské unie. Ti další s ním nesouhlasili a teď chtějí společný stát opustit. Proti odchodu byl i Londýn, který by toho mohl využít a získat větší autonomii.

 

Jako první se ozvali představitelé severoirské politické strany Sinn Féin. Druhý nejvýše postavený severoirský politik Martin McGuinness vyzval k uspořádání referenda o sjednocení Irska a Severního Irska.

 

Nejnovější průzkum proběhl v Severním Irsku v září 2014. Většina lidí vyhlášení referenda podporovala, pro bylo 56 % občanů Severního Irska. Jenže, téměř 60 % by se vyslovilo pro setrvání v unii s Velkou Británií. Z těch, kteří podporovali sjednocení s Irskem, se drtivá většina vyslovila pro to, aby k němu došlo až v horizontu 20 let. Pro okamžité sjednocení bylo jen necelých 8 % respondentů.

 

 

Mnohem reálněji vypadá odchod Skotska. Skotové totiž tvořili nejvíce proevropskou skupinu obyvatel Spojeného království. V referendu se jasně vyslovili pro setrvání země v Evropské unii, pro hlasovalo 62 % Skotů, zbytek království je ale přehlasoval. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová prohlásila, že je demokraticky neakceptovatelné, aby byli Skotové proti své vůli vytrženi z Evropské unie.

 

Před dvěma lety Skotové u nezávislosti na Spojeném království hlasovali, většina, celkem 55,3 %, se ale vyslovila pro setrvání ve společném státě. Právě členství v Evropské unii, bylo jedním z argumentů, které odpůrci skotské nezávislosti používali.

 

 

Sturgeonová po zveřejnění výsledku referenda, které rozhodlo o odchodu Británie z Unie, hned prohlásila, že skotská vláda začne ihned připravovat zákonný rámec pro nové referendum o nezávislosti. Podle průzkumu teď mají zastánci nezávislosti navrch - jeden průzkum jim přisuzoval 4% vedení, další 7% a podle jednoho vedli dokonce o 27 %!

 

Když hovořil poslanec Evropského parlamentu ze Skotska Alyn Smith o tom, že chce, aby jeho země zůstala v Unii, sklidil bouřlivý potlesk ve stoje. "Ačkoliv jsem hrdý Skot, jsem také hrdý Evropan. Chci, aby moje země byla mezinárodní, spolupracující, ekologická, férová, evropská. Lidé ve Skotsku, v Severním Irsku, Londýně a také mnoho lidí ve Walesu a v Anglii hlasovalo, že chce zůstat v naší rodině národů. Já žádám, aby tento proevropský status byl respektován," řekl v Evropském parlamentu Smith.

 

"Je tu spousta věcí, které musíme vyjednat. Budeme potřebovat klidné hlavy a vřelá srdce. Ale prosím, pamatujte si toto. Skotsko vás nezradilo! Prosím vás, nezraďte vy teď Skotsko!" řekl Smith a sklidil bouřlivý potlesk ve stoje.

 

Sturgeonová v úterý prohlásila, že obejde britskou vládu a bude přímo jednat s představiteli EU i jednotlivých evropských států o tom, aby mělo Skotsko nadále zajištěný přístup k jednotnému trhu Evropské unie.

 

Svou vlajku by nad gibraltarskou skálou rádo vidělo Španělsko. Jeho ministr zahraničí José Manuel García-Margallo se hned vyslovil pro možnost, aby nad územím získalo Španělsko, alespoň dočasně, společnou správu. Gibraltar se vyslovil pro setrvání Británie v Unii, pro hlasovalo 99 % voličů. Ale obdobně končila v předchozích letech referenda, v nichž obyvatelé Gibraltaru hlasovali o možnosti, že by se poloostrov vrátil Španělsku.

 

Jak by mohl vypadat nový vztah EU a Spojeného království:

 

V Londýně, v němž se pro setrvání v Unii vyjádřilo 60 % hlasujících, se objevila petice volající po vyhlášení nezávislosti a vstupu do Evropské unie. Během pár dní ji podepsalo na 100 tisíc lidí. Starosta města Sadiq Khan ale takové návrhy odmítl. Vyzval ovšem k tomu, aby se Londýnu dostalo více pravomocí a obtížný odchod z Unie tak mohl lépe zvládnout.

 

A aby toho nebylo málo, v pondělí se ozvala zástupkyně velšské nacionalistické strany Plaid Cymru Leanne Woodsová, která vyzvala k tomu, aby její strana začala také bojovat za velšskou nezávislost. A to i přesto, že Wales byl společně s Anglií baštou zastánců brexitu. V posledních průzkumech v roce 2014 podporovalo myšlenku nezávislého Walesu okolo 15 % respondentů.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

HRŮZA SE NAPLŇUJE: Baba Vanga předpověděla ničivý rozpad Evropy. Co nás podle ní teď čeká?

SKANDÁL A PROTESTY KUŘÁKŮ! Evropská Unie zakáže mentolové cigarety

vbo TN.cz