Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.4. 2017 20:45
Podivný rozsudek

Brit ubil Čecha řetězem, trestu unikl. Zaorálek se hodlá bránit

Zdroj: TV Nova

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zpochybnit rozsudek, jímž britský soud osvobodil britského občana, který loni zabil Čecha.

Je to podle něj jediný způsob, jak dosáhnout revize procesu. V britském soudním systému rozsudek zvrátit nelze. Podání k soudu musí podle Zaorálka podat sestra zabitého, Česko je připraveno ji v procesu podpořit.


Zaorálkův náměstek Martin Smolek jednal v Londýně o případu se zástupci britské prokuratury. Ti jsou podle Zaorálka rozsudkem frustrováni, sdělili však, že britský soudní systém neumožňuje obnovení procesu. Česko se s takovým výsledkem ale podle ministra nehodlá smířit a udělá vše pro to, aby bylo dosaženo spravedlnosti.


"Evropský soud pro lidská práva jediný může nařídit nové projednání. To je dnes jediná instance, která přichází v úvahu, a která je podle mě schopná zjednat tu spravedlnost, po které musí každý normální člověk volat," řekl Zaorálek. O připravovaném podání dnes mluvil i s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem, pod jehož instituci soud pro lidská práva spadá.Podle ministra byly důkazy proti obviněnému jednoznačné, stejně jako výpovědi svědků. "Celý problém je v tom, že v britském právním systému rozhoduje o vině či nevině porota složená z laiků, která se losuje. Ta porota není nikomu odpovědná a nikdo nezná ani nesmí znát úvahy, které porotu vedly k verdiktu," řekl.


Zaorálek řekl, že zástupci britské prokuratury českým diplomatům sdělili, že podobné případy jako ten ubitého Čecha jsou řídké, ale občas k nim dojde. "Já potom říkám, že pak tento systém má vadu. Pokud umožňuje nespravedlnost hlubokou, strašnou, tak je ten systém vadný. My to nemůžeme respektovat a musíme hledat způsob, jak to změnit," řekl.O případu z minulého září rozhodla porota počátkem dubna. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: "Podívej, cos mě donutil udělat."


Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.4. | 14:23 fantozzi602
4
jak by ten soudce rozhodl kdyby to bylo obracene,nebo kdyby ten anglickej ...
21.4. | 23:22 Benito Juarez
-2
21.4. | 21:55 Roman Skala, nechlastej! ☺☺☺
22.4. | 11:56 pven
0
Náhlasit nevhodný komentář
Divočina na západě.
22.4. | 11:02 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi, jak říkám. Hodně se ohlížej za sebe a nechoď potmě sám. Brzy se o tobě bude psát. Jen nevím, zda si to taky přečteš.....
22.4. | 07:55 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Benito, komu jsou Miloskovy zvrhle nazory blizke mel by vyhledat odbornou pomoc.
22.4. | 07:08 x x
0
Náhlasit nevhodný komentář
asi někoho nasral:-)))
21.4. | 23:22 Benito Juarez
-2
Náhlasit nevhodný komentář
21.4. | 21:55 Roman Skala, nechlastej! ☺☺☺
21.4. | 23:14 skeptikus
0
Náhlasit nevhodný komentář
..stejně. Co je to za "člověka", když dokáže dobít ležícího bezbrannýho člověka, kterýho už beztak přemohl..
21.4. | 21:57 Roman Skala
2
Náhlasit nevhodný komentář
......prasaty ozranou stehenni kostí.
21.4. | 21:55 Roman Skala
2
Náhlasit nevhodný komentář
Juarez? Ani se nedivim, ze ti je smrt toho Cecha lhostejna Benito.
21.4. | 21:16 Benito Juarez
2
Náhlasit nevhodný komentář
21.4. | 19:57 Roman Skala, tentokrát s Milošem spíše souhlasím. MZv mohlo dát Velkou Barbárii na index a neudělalo to. Také mohla ČR vydat(alespoň myslím) mezinárodní zatykač na porotce pro schvalování trestného činu vraždy. Neudělali jsme to. Takže to vidím jen jako předvolební rétoriku ČSSD.
21.4. | 19:57 Roman Skala
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tebe jednou Trasimi někdo umlátí tvou vlastní stehenní kostí. Jsi lidský zmetek.